07.08.2020/13:57

Karanie za brak maseczki niezgodne z konstytucją. Jest decyzja sądu!

Sąd Rejonowy w Kościanie uznał, że konstytucja nie pozwala ukarać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa, a także zakazu przemieszczania się - pisze "Rzeczpospolita".

Jak informuje „Rz”, w kwietniu policja chciała ukarać mężczyznę, który jechał na rowerze i nie zasłonił ust oraz nosa. Ten jednak mandatu nie przyjął i otrzymał wezwanie na komisariat. Tam dowiedział się, że usłyszy zarzut złamania zakazu przemieszczania się.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Kościanie. Sędzia odmówiła jednak wszczęcia postępowania, powołując się - jak pisze dziennik - na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód.

"Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń, uznając w tym wypadku za blankietową normę" - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Z danych policji wynika, że do tej pory funkcjonariusze w związku z brakiem maseczki pouczyli 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukarali mandatem karnym, w prawie 6 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Biorąc pod uwagę, że wysokość mandatu to 500, to łączna suma wystawionych kar wyniosła prawie 7 mln zł. Ale to nie wszystko: zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, (np. właścicielom sklepów) inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł.

Więcej w dzienniku "Rzeczpospolita"

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • zniesmaczona 08.04.2021

  Wszelkie zakazy/nakazy powinna regulować oddzielna ustawa. Jeśli już wszyscy uznali, że jest stan pandemii, to czy w takim stanie powinny odbyć się wybory? To nie rząd decyduje, co wolno a czego nie wolno obywatelowi. Ingerencja w prawa i wolności człowieka jest zbyt głęboka. Moim zdaniem jest to bezprawie.

 • Student 27.03.2021

  Do IZA jakby ci kazali nosic gowno na glowie tez bys nosila bo nie wazne czy jest zgodne z konstytucja czy nie .Kobieto czy ty jestes madra ,chyba nie.

 • Iza 26.03.2021

  Ludzie noscie te cholerne maseczki. Nie patrzcie czy to jest zgodne z konstytucja. Bo jak bedziecie lezec pod respiratorem to do czego wam bedzie konstytucja. Noscie maseczki dla siebie i dla innych. A jak nie boicie sie koronawirusa to zostancie wolantariuszami a nie zarazacie innych.

 • Veto Góralskie 24.02.2021

  Jeszcze Polska nie zginęła puki my żyjemy.

  Precz z polityką PiS, Po , lewica i wszystkimi pozostałymi. Oni tylko się trzymają koryta, PiS i Andrzej Duda zabił 80 tyś Polaków w 2020 za brak dostępu do lekarza , przez ich nie konstytucyjne obostrzenia wiele osób popełniło samobójstwo

  Musi w Polsce być Rejent, władza w Krakowie. Warszawa nie radzi sobie z niczym, mamy dość nie rozlicznych afer. " Morawiecki " będziecie zap.. za miskę ryżu....

 • Piotrek 19.02.2021

  Czyli co?nie mogą mnie ukarać za brak maseczki?

 • Nick 26.12.2020

  No ciekawe.
  Po pierwsze art 228 p. 1 Konstytucji mówi o tym, że stany nadzwyczajne stosuje się wtedy, gdy zwykłe ustawowe środki okazują się nie wystarczające. A tu są środki ustawowe tj. Ustawa z 5 grudnia 2008 O zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.
  Po drugie wspomniana ustawa daje Ministrowi Zdrowia wiele argumentów za wprowadzaniem podobnych zakazów, Konkrety: art. 3 p 4.1); art 4 p.1; art. 5 p.1.1)i), art. 46 p.4.3) art 46b 10) oraz 12) 13)

 • Jacek 14.10.2020

  Brawo za opinię

 • Kocham Polske 10.08.2020

  Od czasu kiedy Polska stala sie prywatnym folwarkiem Jaroslawa Malego uchwalane jest prawo wg aktualnych potrzeb bez zastanawiania sie nad funckjonowaniem przepisów w ogolnej materii prawnej. Sadownictwo jest zalezne, prokuratura recznie sterowana a parlament zdalnie sterowany z Zoliborza. Wynikiem jest poglebiajacy sie chaos prawny i ciagle wieksza dezorientacja obywateli

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także