19.10.2018/14:16

Karta Moja Biedronka na 1000 zł? Uwaga, to próba kradzieży danych!

Mamy do czynienia z nową falą spamu, który zalewa Polaków sms-ami i mailami. Jedna z „ofert” to możliwość otrzymania karty Moja Biedronka na 1000 zł. Wystarczy wypełnić stosowny formularz, aby… udostępnić spamerom swoje dane osobowe, nie dostając nic w zamian – ostrzega specjalistyczny serwis niebezpiecznik.pl.

Proceder jest na tyle powszechny, że serwis niebezpiecznik.pl zdecydował się po raz kolejny pochylić nad tematem. Jak donoszą użytkownicy serwisu, spamerzy podszywają się pod różne firmy, m.in. Rtv Euro Agd, Tesco (4000 zł), Rossmanna (500 zł).

W przypadku Biedronki oszuści dodatkowo podszywają się pod bank PKO BP. Ofiara dostaje bowiem sms o treści „Gratulacje nasz kliencie. Otrzymujesz mozliwosc otrzmania nagrody karty Moja biedronka w kwocie 1000 zl wejdz na www.pko-bp.pl i kliknij w baner z biedronka.” Po kliknięciu użytkownik odsyłany jest na stronę portalu sygnowanego PKO BP, ale z zupełnie innym logo i liternictwem. Jest tam szereg artykułów o różnej tematyce oraz mnóstwo linków służących do pozycjonowania i nabijania tzw. leadów, czyli zbierania danych osobowych, które potem są sprzedawane różnym firmom. Jest też baner, rzekomo sieci Biedronka, po kliknięciu na który ofiara jest zachęcana do podania szczegółowych danych osobowych – wyjaśnia niebezpiecznik.pl.

Naturalnie nikt żadnej karty Moja Biedronka nie otrzymuje. Biuro prasowe Jeronimo Martins Polska wyjaśnia w komunikacie, opublikowanym przez Komputer Świat, ostrzega, że akcja ta nie została zorganizowana przez tę sieć ani na jej zlecenie.

„Aktualnie jest ona przedmiotem analiz naszego działu prawnego. Biedronka publikuje informacje na temat prowadzonych konkursów na stronie internetowej www.biedronka.pl, na jedynym oficjalnym profilu w serwisie społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/BiedronkaCodziennie/, a także w folderach marketingowych oraz innych materiałach dostępnych w naszych sklepach. Na naszej stronie internetowej, na profilu na portalu FB oraz w sklepach na bieżąco zamieszczamy ostrzeżenia dot. fałszywych konkursów. Zalecamy szczególną ostrożność podczas korzystania z serwisów internetowych albo z konkursów, zwłaszcza jeśli oczekują od użytkownika podania danych osobowych” – ostrzega sieć.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.