09.09.2019/14:07

Kasa samoobsługowa w sklepie na wsi. Wybór czy konieczność?

Nowe, często testowe rozwiązania, były do tej pory rozwiązaniem zarezerwowanym dla sklepów w dużych miastach. Polska Grupa Supermarketów zdecydowała się jednak uruchomić kasy samoobsługowe w malutkiej miejscowości Samogoszcz na Mazowszu.

178 – tylu mieszkańców liczyła sobie wg. danych Głównego Urzędu Statystycznego miejscowość Samogoszcz niedaleko Garwolina w 2011 roku. Położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 801 z Warszawy do Puław. To właśnie tu Polska Grupa Supermarketów, w jednym ze swoich sklepów sieci Top Market, będzie testować kasy samoobsługowe.  

Z jednej strony pokazuje to odwagę właściciela sklepu, a z drugiej to, jak trudna jest sytuacja na rynku pracy w tak niewielkich miejscowościach. To właśnie ten drugi czynnik jest niezwykle istotny w kontekście rozwoju tego typu rozwiązań w sklepach w tego typu lokalizacjach. Potwierdza to zresztą Michał Sadecki, prezes PGS, który przekonuje, że obecnie rynek pracy jest bardzo trudny, brakuje pracowników, w związku z czym kasy samoobsługowe są koniecznością, ponieważ zmniejszają zapotrzebowanie na nich.

Do tej pory kasy samoobsługowe w tak małych miejscowościach nie powstawały. Tego typu rozwiązanie uruchomiła chociażby sieć Arhelan, jednak stało się to w liczącym ok. 25 tys. mieszkańców Bielsku Podlaskim. Również sieć API Market, która swój biznes prowadzi w Warszawie i okolicach, sprawdza to rozwiązanie, jednak jej sklepy również znajdują się w większych miejscowościach. Kasy samoobsługowe testuje także sieć sklepów Sklep Polski, które swoje placówki franczyzowe posiada w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim. Sieć testuje 5 kas w 3 sklepach. Jej przedstawiciele również przekonują, że jest to podyktowane trudną sytuacją na rynku pracy oraz nowymi potrzebami klientów, związanymi chociażby z zakazem handlu w niedziele. W bardzo podobny sposób do sprawy podchodzi także sieć Lewiatan, która już pod koniec zeszłego roku testowała kasy samoobsługowe w swoich sklepach.

Czy małe miejscowości i wsie są już gotowe na kasy samoobsługowe? Testy Top Marketu z pewnością odpowiedzą na wiele pytań w tej kwestii. Być może okaże się, że sieci zwyczajnie nie mają wyjścia i w dobie deficytu pracowników będą musieli jeszcze bardziej intensywnie podążać w kierunku automatyzacji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.