27.02.2017/09:40

Kasjer zarabia więcej niż nauczyciel, lekarz, policjant?

Jak przekonuje Wirtualna Polska, w dyskoncie można zarobić więcej niż na niejednym stanowisku w sferze budżetowej. Z wyliczeń portalu wynika, że kasjer w Lidlu po rocznym stażu zarabia więcej niż lekarz-stażysta, nauczyciel czy policjant.

Po ubiegłorocznych podwyżkach wynagrodzeń pracowników, jakie miały miejsce w kilku największych sieciach handlowych, pełne wynagrodzenie nowego pracownika wynosi obecnie od ok. 2300 zł do 2600 zł brutto. Jak wylicza portal wynagrodzenia.nf.pl, w Polsce najniższe zarobki na stanowisku "sprzedawca w punkcie sprzedaży" wynoszą 2026 zł brutto, średnie zarobki to 2484 zł brutto, a najwyższe 2746 zł brutto.

W Lidlu od marca nowo zatrudniani pracownicy mają otrzymywać 2550-3300 zł brutto. Po roku otrzymają do 2750-3500 zł brutto, a po dwóch latach stażu do 3000-3800 zł brutto. Netto proponuje na początek ok. 2400 zł brutto.

Tymczasem, jak podaje Wirtualna Polska, policjant zarabia średnio 2,4 tys. zł netto, natomiast kursant może liczyć na 1,6 tys. zł netto. W jego przypadku policja finansuje jednak mieszkanie i wyżywienie w szkole policyjnej. Są to jednak wynagrodzenia średnie, na początku policjanci zarabiają jeszcze mniej.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej nauczyciel stażysta otrzymuje 2,7 tys. zł brutto, a nauczyciel dyplomowany ok. 5 tys. zł brutto. Zgodnie z danymi MEN, widełki wahają się więc od 1,9 tys. zł na rękę do 3,5 tys. zł. Z tymi danymi absolutnie nie zgadzają się związkowcy z Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przekonują, że dane o 5 tys. zł pensji są wyssane z palca. Zdecydowanie bardziej realne jest za to 3 tys. zł brutto. I to dla nauczyciela dyplomowanego. Netto wychodzi więc 2,1 tys. zł. A to znów tylko niewiele więcej niż można dostać w dyskoncie na samym starcie pracy.

Wirtualna Polska podkreśla, że porównywalną stawkę jak w dyskoncie dostanie również młody urzędnik lub urzędniczka, którzy mogą liczyć na 2,5 tys. zł brutto pensji. To 1,8 tys. zł na rękę. Najwięcej można dostać pracując w administracji rządowej, najmniej w segmencie związanym z kulturą.

Mniej od kasjerów zarabiają także lekarze stażyści. W ich wypadku pensja wynosi 2 tys. zł brutto. Na rękę stażysta dostaje 1,4 tys. zł. A warto pamiętać, że obowiązkowy staż trwa 13 miesięcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.