03.01.2019/15:47

Kasjerów portret własny – kim są, ile zarabiają, jakie mają oczekiwania? [RAPORT]

Kim są kasjerzy? Na jakich zasadach są zatrudniani? Ile zarabiają? Od czego zależą ich zarobki? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport sporządzony przez firmę Pracuj.pl.

Rośnie zapotrzebowanie na kadry w handlu detalicznym. W III kwartale 2018 stanowiska w sprze­daży i handlu stanowiły ponad 29 proc. wszystkich rekrutacji prowadzonych na portalu Pracuj.pl. Według danych Bisnode Polska, w Polsce działa obecnie 260 tysięcy skle­pów o bardzo wielu różnych specjalizacjach – w których potrzeba kompetentnych i sprawnych pracowników.

Firma Pracuj.pl swój najnowszy raport poświęciła kasjerom w sklepach detalicznych, którzy stanowią pierwszą linię kontaktu konsumenta z marką handlową. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Rynkowe doniesienia pokazują jednak, że i w tym obszarze można obserwować zmiany. Płace kasjerów regularnie rosną. To także fach, który daje szanse na start do kariery handlowca.

– W raporcie Pracuj.pl pokazujemy portret kasjerów i ich bezpośredniego otoczenia. Czy większość z nich to kobiety, czy mężczyźni? Na jaką przeciętną płacę mogą liczyć? Czy kasjer ma szanse na awans? Co wpływa na wysokość jego zarobków: rozmiar firmy, doświadczenie, specjalizacja? Czego przedstawiciele tego zawodu oczekują od pracodawców? – wyjaśnia Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl

– Coraz częściej słyszymy o podwyżkach płac w dużych sieciach handlowych i coraz lepszych ofertach pracy także dla pracowników niższego szczebla. Przyczyną tego zjawiska są na pewno w dużym stopniu malejące bezrobocie i niedobór pracowników na rynku pracy. Chcąc przyciągnąć kadry, firmy podwyższają pensje. Starają się też rozbudowywać programy rozwoju kariery pracowników, które otwierają np. przed kasjerami możliwości stopniowego awansu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy pracownicy w świecie handlu mogą liczyć na podobne warunki. Według jednego z poprzednich raportów Pracuj.pl, tzw. handlowcy pasywni, czyli choćby kasjerzy czy ekspedienci, nadal otrzymują niższe płace i słabsze warunki pracy niż przedstawiciele handlowi. Ich sytuacja jest jednak lepsza niż jeszcze przed kilkoma laty – zapewnia Łukasz Marciniak, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży, Grupa Pracuj.

– Osoby chcące związać swoją przyszłość z branżą handlu B2C powinny zwracać uwagę nie tylko na pensje, ale też skalę danej firmy, jej podejście do rozwoju pracowników. Na rynku nie brak kierowników sklepów czy przedstawicieli handlowych, którzy rozpoczynali karierę „na kasie”. Większość z dużych sieci udostępnia obec­nie informacje o programach rozwoju karier np. na swoich stronach internetowych. Nie można zapominać o drobnych polskich detalistach, którzy z oddaniem rozwijają swoje mniejsze sklepy. Praca dla nich może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się dobrze w dużych organizacjach – dodaje Radosław Żemło, dyrektor sprzedaży w Grupie Pracuj.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.