25.05.2020/09:01

Kasy wirtualne także dla gastronomii i hotelarstwa. Zdaniem ekspertów to pole do nadużyć

Nie tylko branża transportowa, ale również gastronomiczna i hotelarska będą miały możliwość stosowania wirtualnych kas fiskalnych – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Zdaniem ekspertów wdrażanie nie powinno rozpoczynać się w tak wrażliwych podatkowo sektorach. Ponadto zwracają uwagę na ryzyko wycieku danych.

O sprawie pisze portal biznes.newesria.pl, który podkreśla, że kasy wirtualne mają być alternatywą dla użytkowanych dotychczas kas rejestrujących. W przeciwieństwie do nich wirtualna kasa nie wymaga zakupu sprzętu. Wystarczy oprogramowanie, które można zainstalować na telefonie czy tablecie.

– Przed rokiem w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług nieopatrznie, nawet bezrefleksyjnie, dopisano do kas rejestrujących online możliwość stosowania również tzw. kas online niesprzętowych. Kasy online, połączone z tzw. Centralnym Repozytorium Kas, na bieżąco raportują do Ministerstwa Finansów, a jednocześnie zachowują dane dotyczące przeprowadzonych transakcji we własnej pamięci. Jednak rok temu dopisano możliwość, żeby kasa online była kasą nieistniejącą, czyli aplikacją – mówi agencji Newseria prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

To właśnie ten zapis budzi szereg wątpliwości. Eksperci twierdzą, że spowoduje to chaos, ponieważ każdy w inny sposób będzie rejestrował dane. Utrudni to również możliwości kontrolne Krajowej Administracji Skarbowej. Zwracają także uwagę na inne, bardziej prozaiczne problemy.

– Możemy na przykład zgubić telefon, na którym zainstalowana jest kasa, i co wtedy? Jak będziemy do tego podchodzić, skoro kasa nie będzie cały czas podłączona do repozytorium i nie będzie wysyłała danych? Co, jeśli kasa się sformatuje albo wirus zaatakuje dysk twardy? – zastanawia się Marcin Monkiewicz, prezes Organizacji Pracodawców Branży Fiskalnej.

Zdaniem specjalistów problemem jest także bezpieczeństwo danych oraz samych aplikacji, które w przypadku popełnionych przy projektowaniu błędów będą narażone na ataki.Ponadto wirtualne kasy mogą także oznaczać rozszczelnienie systemu rejestracji sprzedaży, a tym samym wzrost szarej strefy.

– To urządzenie pozwala ukryć przed kontrolerem fakt sprzedaży nieopodatkowanej. Czyli nic nie udowodnimy nawet temu, który będzie działał w złej wierze, a to znaczy, że będzie bezkarny – podkreśla prof. Witold Modzelewski. – Raz utracone pieniądze przez państwo, czyli raz niezapłacone podatki, są stratami bezpośrednimi i przede wszystkim bezpowrotnymi. Nigdy tych pieniędzy nie odzyskamy, to nie jest moment na taki eksperyment.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • asd 26.05.2020

    (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.