08.03.2021/08:19

Kaucja za plastikową butelkę i puszkę powinna wynieść minimum 50 groszy

Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, kaucja za butelkę PET powinna wynieść w Polsce minimum 50 groszy. Aby przygotowywany system depozytowy był sprawny, musi być powszechny - czytamy na money.pl.

Cytowany przez portal Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, wskazuje, że stworzenie w naszym kraju systemu depozytowego na opakowania takie jak butelki i puszki jest w zasadzie przesądzone. Wciąż jednak nie jest jasne, jak dokładnie taki system miałby funkcjonować.

Ozdoba zapewnia, że nie zapadła jeszcze decyzja o wysokości kaucji, którą ewentualnie rząd ustalać rząd. Wskazuje jednak, że w Niemczech analogiczne kaucje mieszczą się w przedziale od 25 do 30 eurocentów. Przy obecnym kursie złotego do euro daje to 1,14-1,37 zł. Oczywiście polski rząd może zdecydować się na zupełnie inną wysokość kaucji, szczególnie, że napoje mocno podrożały już z powodu tzw. opłaty cukrowej obowiązującej od 1 stycznia 2021 r.

Według cytowanego przez money.pl Andrzeja Gantnera, koszt systemu zbierania opakowań może wynieść 5 mld zł w perspektywie dekady. Pierwotne założenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówiły nawet o 23 mld zł.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu do Sejmu wniesiony został projekt ustawy przewidującej obowiązkowe butelkomaty w sklepach o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. Propozycja przepisów przygotowana została przez grupę posłów Koalicji Polskiej (PSL, UED, Konserwatyści).

Wciąż nie znamy natomiast rządowego projektu. Pomimo wielokrotnych zapewnień, że niebawem zostanie on zaprezentowany, do dziś nie ujrzał światła dziennego.

W niedawnym komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniało, że butelkomaty nie będą dla sklepów obowiązkowe.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • klaps 16.03.2021

  System kaucyjny na butelki szklane nie działa, bo nie jest obowiązkowy. W Niemczech czy w Szwecji te systemy są obowiązkowe, po prostu trzeba ludziom kazać czasem robić oczywiste rzeczy.

 • biatel 09.03.2021

  Pamiętam wycieczki do skupu w latach 70-tych poprzedniego wieku z nadzieją, że dzisiaj może przyjmą. I pamiętam szok na wakacjach w Bułgarii, że w sklepie przyjmowali bez problemu dosłownie wszystko. I potem w Czechosłowacji tak samo. Nad Polską wisi klątwa butelkowa i kawałek papieru tego łatwo nie zmieni. Jedyne co będzie działąło to szmugiel butelek za zachodnią granicę.

 • stonoga_przewidział 09.03.2021

  może być i 20 pln kaucji, problemem jest czy wszystkie sklepy będą przyjmować
  nie potrafili zrobić dobrego systemu kaucyjnego na butelki po piwie, sklepy migają się jak mogą od przyjmowania, zamiast poprawić jeden system i go poszerzać, to stworzą kolejny, który też nie będzie działać

  xD

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także