06.02.2020/17:06

Kaufland obiecał podwyżki, ale nie wiadomo jakie. Związkowcy wzywają do referendum strajkowego

Sieć Kaufland poinformowała, że zamierza podwyższyć pensje swoim pracownikom od 1 marca, ale decyzja o wysokości podwyżki jeszcze nie zapadła. Sieć przekonuje, że jest jednym z trzech najbardziej atrakcyjnych pracodawców w swojej branży. Tymczasem Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza” wzywa pracowników do udziału w referendum strajkowym i domaga się 800 zł podwyżki.

"Pragniemy poinformować, że w zakresie poziomu wynagrodzeń sieć Kaufland cyklicznie zleca niezależnym instytucjom badawczym przegląd zarobków oraz świadczeń pozapłacowych oferowanych przez rynek. Na tej podstawie każdego roku Kaufland dostosowuje poziom pensji i dodatkowych świadczeń tak, aby móc zaoferować konkurencyjne rynkowo, a zarazem sprawiedliwe płace" – poinformowała sieć w przesłanym do naszej redakcji komunikacie.

Przedstawiciele biura prasowego przekazali, że w obecnym roku obrotowym, który trwa do końca lutego, sieć przeprowadziła podwyżki wynagrodzeń w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych i pracowników.

- Aktualnie na popularnym stanowisku kasjer/sprzedawca w pierwszym roku pracownicy mogą otrzymać od 3000 zł do 3400 zł brutto miesięcznie, wliczając w to dodatek motywacyjny w wysokości 400 zł za 100- proc. frekwencję w pracy. Dodatkiem są objęci pracownicy sklepów oraz centrów dystrybucyjnych w całej Polsce. Ma on na celu nagrodzenie pracowników, którzy wyróżniają się dyspozycyjnością i wzorową obecnością w pracy. Co ważne, wynagrodzenie podstawowe wzrasta wraz ze stażem pracy – informuje spółka i dodaje, że wyniki ostatnich analiz potwierdziły, iż Kaufland jest jednym z trzech najatrakcyjniejszych pracodawców spośród analizowanych sieci handlowych.

Sieć zapowiada podwyżki pensji od 1 marca, ale nie wiadomo jeszcze, jakie kwoty wchodzą w grę, bo – jak informuje sieć – „decyzję o wysokości podejmiemy po zakończeniu trwających obecnie szczegółowych analiz.”

Z kolei WZZ „Jedność Pracownicza” poinformował wczoraj, że rozmowy przy udziale mediatora wyznaczonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwały zaledwie 2 godziny. - Przedstawiciele Kauflandu nie zgodzili się na podwyższenie wynagrodzeń w zakresie prowadzonego sporu zbiorowego. Nie padła też żadna inna propozycja, która mogłaby zakończyć się porozumieniem. W ten sposób strona społeczna i spółka Kaufland zakończyły kolejny etap sporu zbiorowego, którego następstwem będzie referendum strajkowe – poinformował związek po negocjacjach.

Rozmowy na tle płacowym trwały od września ubiegłego roku, jednak zakończyły się fiaskiem. „Wracamy z Wrocławia. Jesteśmy po mediacjach z Zarządem Kauflandu. Niestety "pracodawca" nie przedstawił żadnej propozycji podwyżki. Wobec braku porozumienia związek podtrzymał swój postulat wzrostu wynagrodzeń o 800 zł dla każdego pracownika zatrudnionego w spółce” – poinformował na Facebooku związek. Dlatego podjęto decyzję o organizacji referendum strajkowego.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • ja 25.02.2021

  100zł śmiechu warte nawet nie o tyle ile wzrosła najniższa krajowa.

 • Baja 26.01.2021

  Strajk w tej firmie? Śmieszne. Zawsze tylko krzyczą, reklama bo dużo dają a jak co do czego przyjdxie to figa. I mobbing, bo ten jest już prawie na wszystkich marketach. Ja jestem prawie 6 lat i mam 3000 i zero szacunku. Pewnie te wyższe stawki to centrala ma. Pół załogi szuka innego zatrudnienia.
  Szkoda że grupa Schwarz uważa nas gorszymi od Lidla, zwłaszcza że mamy 4 razy więcej pracy

 • Adam 25.01.2021

  Strajk!!! pewnie szykuje się kolejna wymiana aut dla dyrektorów i szukają ostrzędności

 • Adam 25.01.2021

  Strajk!!! pewnie szykuje się kolejna wymiana aut dla dyrektorów i szukają ostrzędności

 • taka sobie 02.03.2020

  Jedna wielka ściema z tymi podyżkami 100 zl jak co roku

 • Sprzedam-kupie 06.02.2020

  Co to znaczy, ze dadza podwyzki, ale nie wiadomo, jakie? Jeszcze nie policzyli? Chyba budzet na nowy rok obrotowy dawno zaakceptowany. Leca w kulki? Albo czekaja na wyniki referendum. Tym lepiej, zeby pracownicy byli zgodni w sprawie strajku. Poza tym w Lidlu, nalezacym do tej samej spolki, juz podwyzki dostali, a i tak zarabiaja wiecej. A praca ta sama

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.