23.10.2018/13:30

Kerry - smak i wartości odżywcze

Konsumenci coraz częściej poszukują żywności wyprodukowanej z naturalnych składników. 58% Polaków robiących zakupy zawsze czyta wykaz składników na etykiecie lub opakowaniu produktu spożywczego. Oczekują naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktów, co potwierdza 71% polskich konsumentów. Szukają artykułów, które mają odpowiednie właściwości odżywcze, dostarczają organizmowi energii i zaspokajają określone potrzeby żywieniowe. Nie chcą przy tym rezygnować z dobrego smaku.*

Firma Kerry na całym świecie dostarcza unikalne rozwiązania technologiczne łączące smak i wartości odżywcze. Kerry pomaga producentom żywności w każdej branży spożywczej tworzyć nowe i przeformułować istniejące produkty, tak aby wpisywały się w stale rosnące potrzeby i oczekiwania konsumentów. Produkty, które będą nie tylko zachwycać swoim smakiem, ale także zaspokajać różnego rodzaju potrzeby odżywcze. Produkty, dzięki którym ludzie po prostu poczują się lepiej i po które będą coraz częściej sięgać.
24 tys. pracowników Kerry na 6 kontynentach w swej codziennej pracy skupia się na dwóch sferach: smaku i wartościach odżywczych. Bazując na technologii i ponad 40-letnim doświadczeniu w branży spożywczej i farmaceutycznej, Kerry łączy naukę o smaku z dogłębną wiedzą o ludziach, kulturze i ich codziennych potrzebach żywieniowych na poszczególnych etapach życia i w rozmaitych okolicznościach.


Kreowanie smaku

Naturalne aromaty i ekstrakty roślinne

Simply Nature - smaki natury

Simply Nature to szeroka gama autentycznych smaków natury pod postacią naturalnych aromatów i ekstraktów roślinnych. To nasza odpowiedź na coraz większe oczekiwania konsumentów odnośnie produktów autentycznych, z czystą etykietą, pochodzących z wiarygodnych źródeł i ze zrównoważonej produkcji.
Kerry od zawsze dba o bliskie relacje z kwalifikowanymi hodowcami i plantatorami. Współpraca z dostawcami z całego świata pozwala nam poznawać sekrety upraw najdoskonalszych darów natury. W połączeniu z naszą technologiczną ekspertyzą daje nam to możliwość wyodrębnienia składników najbliższych swej pierwotnej postaci. Czerpiemy z natury - źródła nieprzetworzonych, organicznych surowców o najwyższej jakości, na których opieramy naszą produkcję.


TasteSense - naturalne rozwiązania przy obniżaniu zawartości cukru

Konsumenci są coraz bardziej świadomi składu wybieranych produktów spożywczych, dlatego szukają zdrowszych rozwiązań zapewniających mniejszą zawartość cukru, soli i tłuszczu. 60% polskich konsumentów deklaruje, że aktywnie ogranicza ilość spożywanego cukru. Przed producentami napojów stoją więc nowe wyzwania związane z takim przeformułowaniem receptur, aby nie ucierpiał na tym smak.  Producenci starają się udoskonalać receptury swoich produktów szukając partnera, który wesprze ich w tym złożonym procesie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.