20.06.2020/10:42

Klienci sklepów masowo ignorują nakaz noszenia maseczek. Sieci nic nie mogą zrobić?

Coraz więcej osób chodzi bez maseczek w sklepach. Bezradne są sieci handlowe, bezradny jest sanepid. Skuteczna byłaby tylko policja, ale ją wzywa się rzadko – informuje wyborcza.pl.

Policja może nałożyć na nieprzestrzegających nakazu noszenia maseczki w sklepie mandat w wysokości 500 zł. Sklepy jednak jej nie wzywają. Musiałyby to robić co kilka minut.
Poza tym, jak zatrzymać klienta do czasu pojawienia się policji? Siłą? Nie wolno – czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Sklepy nie mają praktycznie żadnych narzędzi, którymi mogłyby wymóc zakładanie przez klientów maseczek. Jak podaje gazeta, teoretycznie mogłyby stawiać przy drzwiach ochronę, która nie wpuszczałaby osób bez masek. Tak jest choćby w niektórych centrach handlowych, gdzie ochroniarze zwracają uwagę klientom bez osłony twarzy, a przy wejściach są stanowiska, gdzie można kupić środki do dezynfekcji i oczywiście maseczki.

Jednak, jak zauważa wyborcza.pl, takie rygory nie znajdują się w interesie sklepów spożywczych. Im większe utrudnienia przy wejściu do sklepu, tym większa groźba, że klient nie wróci. Poza tym ochroniarz najczęściej by słyszał, że klient nie może chodzić w masce, bo jest chory, np. ma astmę.
I w takiej sytuacji byłby bezradny. Rząd nie stworzył tu bowiem żadnych narzędzi, którymi sklep mógłby się posługiwać.

Więcej w serwisie wyborcza.pl

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Iwona Prudencka 08.12.2020

  To wina pracowników sklepów. Gdyby byli uprzejmi i kulturalni, a nie chamscy i roszczeniowi, być może kilka osób by z życzliwości odpowiedziało zasłonięciem przy kasie twarzy. Można się dogadać, ale trzeba umieć.

 • Wkurzony,chamski sprzedawca 02.10.2020

  Co znaczy robiły to po chamsku?Każdy ,który nie założy maski może powiedzieć ,że zwrócenie mu uwagi jest chamskie.Nie tędy droga.A tym,co pozabierali pracownikom premie z tego powodu,że ryzykują zdrowie i życie bym jaja powyrywał lub dziury gipsem zalał.

 • budulinek 25.09.2020

  A propos. Policja nie przyjeżdża na podobne wezwania, bo już wie, że delikwent nie przyjmie mandatu - i słusznie.

 • Co z Wami ludzie 14.08.2020

  Jak powiedzą, że wirus utrzymuje się na wysokości 1m, to wszyscy na czworaka beda chodzić? Robicie co każą, e nie do końca wiecie po co. Zero wiedzy na temat wirusów, zero wiedzy na temat szkodliwości noszenia tej maski.

 • Katowice 06.08.2020

  Ty sprzedawca jestes zwyklym podciepem bez wlasnego myslenia. Tyle

 • Sprzedawca potencjalny zarażony 23.06.2020

  12 godzin chodzę w maseczce by chronić kolegów koleżanki z pracy. Dezynfekcja co chwilę kasy terminali płatniczych czy stanowisk klamek itd. Wchodzi rosły facet, wysportowana kobieta a po prośbie o założenie maseczki Wielkie oburzenie i teks" jestem chory niebmusze". W takim razie pytam po co przepis skoro jest martwy!?. Ja dam radę 12 godzi a klient 5 minut nie wytrzyma? Umrze mi na sklepie? To po co przychodzi - ryzykuje życie? Czy dla zasady żeby udowodnić że państwo go chroni tworząc absurdy za nasze podatki. W ten sposób to my Pandemii nie zakończymy. Szkoda że nasze komentarze idą w eter a nie do ministerstwa. Może tworzący ten przepis w sobotę wybrali by się do jakiegoś sklepu i zobaczyli jak wchodzących 1000 klientów dziennie ma gdzieś walkę z wirusem i życie i zdrowie innych.

 • Albert 22.06.2020

  Jak zwykle - pytanie o sens tego przepisu. Place zabaw, parki, kościoły - wszędzie tam ludzie są bez masek (mniejsza o sens, logikę, legalność). I nagle każe im się wkładać szmatę na dziób w sklepie. Żadna przyjemność. Poniekąd to rozumiem, ale ja noszę przyłbicę - trochę wygodniej.

 • Sprzedawca ze Społem 21.06.2020

  W sklepie w którym ja pracuję też jest podobny problem. Na początku walczyły z tym ekspedientki. Niestety robiły to po chamsku. Nie pomagały upomnienia kierowników. Uspokoiły się dopiero jak na pasku nie zobaczyły premii. Na drzwiach sklepu i w wielu miejscach ma sklepie jest stosowna informacja o zasłanianiu twarzy. Na tym koniec. Skoro Państwo tworzy przepis, który tak łatwo omijać to ja nie mam zamiaru wdawać się w kłótnie z Klientami.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.