30.01.2019/15:11

Klienci sklepów stacjonarnych i internetowych będą mieli równe prawa w całej Unii

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej uzgodnili zapisy dwóch dyrektyw, które m.in. zrównają prawa kupujących w całej Unii Europejskiej niezależnie od tego, gdzie zrobiono zakupy.

Chodzi o dyrektywę Digital content directive - DCD oraz Sales of goods directive - SGD. Porozumienie będzie musiało zostać zaakceptowane przez obie instytucje.

Jak wynika z uzgodnionego brzmienia dyrektyw, każdy kupujący na terenie Unii Europejskiej będzie miał te same prawa co do zwrotu lub gwarancji produktów kupionych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet.

Celem nowych przepisów jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa kupujących, ale także zapewnienie stabilności prawa w całej Unii Europejskiej, co ma zwiększyć pewność prowadzenia biznesu szczególnie firmom, które działają w kilku krajach Unii.

Państwa członkowskie nie będą mogły zmieniać zasad ustalonych w dyrektywach. Mimo to brukselscy urzędnicy pozwolą na poszerzenie zakresu bezpieczeństwa kupującego już na poziomie narodowym.

Jeśli przepisy wejdą w życie, w całej Unii Europejskiej m.in. będą istniały takie same okresy czasu na zwrot produktów, a także zasady uznawania gwarancji. Wcześniej zgodę będzie musiała wydać Rada Europejska oraz Parlament Europejski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.