16.02.2021/09:04

Klient zostawił w sklepie kartę płatniczą. Jak reagują na to sieci handlowe?

Problem zgubionych w sklepie kart nie jest już tak powszechny, jak w czasach, gdy nie istniały płatności zbliżeniowe. Kartę trzeba było wtedy wkładać do terminala i wybierać numer PIN. Zdarzało się, że kupujący odchodził od kasy, zapominając o karcie.

Dziś też trzeba wbić PIN, ale kartę tylko przykłada się do terminala, klient nie wypuszcza jej z rąk. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, gdy pracownik sklepu znajduje kartę na podłodze albo między produktami. Jak powinien wtedy postąpić? Zależy od... sieci, w której pracuje.

CARREFOUR
Carrefour posiada specjalną wewnętrzną procedurę, potwierdzoną z właściwym operatorem kart płatniczych, która szczegółowo reguluje wszystkie zasady postępowania w takiej sytuacji. Zgodnie z nią, kasjer-sprzedawca, po znalezieniu karty płatniczej, wzywa swojego przełożonego. Następnie przełożony, w obecności kasjera, wypełnia „Formularz zwrotu znalezionej karty płatniczej” i przecina ją w sposób uniemożliwiający ponowne użycie. Karta wraz z kopią formularza jest przekazywana kierownikowi ochrony, który przesyła zgubę do właściwego operatora.
Biuro prasowe, Carrefour Polska

BIEDRONKA
Ze względu na dużą skalę działalności sieci, przypadki pozostawienia kart płatniczych przez klientów zdarzają się, choć sporadycznie. Co do zasady, dajemy klientom czas na ewentualne zgłoszenie się po zgubę do biura kierownika sklepu. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że właściciel karty częściej decyduje się na jej szybkie zastrzeżenie.
Maria Szymankiewicz, Biedronka

CHORTEN
Opisane sytuacje są stosunkowo rzadkie, ponieważ terminale wydają sygnał dźwiękowy, na który personel zwraca uwagę. Standardowo pracownicy postępują w sposób, jaki przewidują procedury szkoleniowe. Po odczekaniu kilku minut od spostrzeżenia takiej sytuacji, dzwoni się na numer infolinii banku, podany na każdej karcie, w celu jej zastrzeżenia.
Monika Kosz-Koszewska, Chorten

KAUFLAND
Znaczną część transakcji bezgotówkowych stanowią płatności zbliżeniowe, które ograniczają ryzyko wystąpienia tego typu sytuacji. W przypadku, gdy klient pozostawi wartościowy przedmiot w naszym sklepie, uprawniony pracownik deponuje go w specjalnym sejfie do czasu wyjaśnienia sprawy z właścicielem przedmiotu i/lub odpowiednią instytucją.
Maja Szewczyk, Kaufland Polska

LIDL
Zgodnie z wewnętrzną procedurą, gdy pracownik znajdzie kartę płatniczą w sklepie, zabezpiecza ją w odpowiedni sposób. Następnie karta, wraz z dokumentacją, zostaje wysłana do naszego biura administracji w danym regionie. Tam jest przechowywana przez pewien czas, po czym zostaje zniszczona, co jest potwierdzane w protokole.  
Aleksandra Robaszkiewicz, Lidl Polska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także