25.07.2018/14:47

Kolejna sieć handlowa wprowadza cotygodniowe ciche godziny

Brytyjska sieć supermarketów Morrisons wprowadza tzw. "ciche godziny" - donosi "Retail Detail". To ukłon w stronę osób z autyzmem, które dzięki temu rozwiązaniu raz w tygodniu będą mogły zrobić zakupy w spokojnych warunkach.

"Cicha godzina" w sieci Morrisons obowiązywać będzie w każda sobotę między godz. 9 a 10 rano. W tym czasie w sklepie zostanie wyłączona muzyka, a światła ulegną przyciemnieniu. Nawet charakterystyczny dźwięk pojawiający się przy skanowaniu zakupów przy kasie zostanie wyciszony.

Zmiana wprowadzona zostanie we wszystkich 439 sklepach Morrisons w Wielkiej Brytanii. Organizacja British National Autistic Society pozytywnie ocenia pomysł Morrisons - jej zdaniem jest to krok we właściwym kierunku, którego pozytywne efekty odczuć może nawet ok. 700 tys. osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu w kraju.

Przypomnijmy, że wcześniej, w marcu br., na wdrożenie "cichych godzin" zdecydował się irlandzki oddział Lidla. Przyczyny były identyczne. W każdy wtorek między godz. 18 a 20 placówki Lidla w Irlandii funkcjonują tak, by stworzyć odpowiednie warunki do zakupów dla osób wrażliwych na hałas i jaskrawe światło, np. osób z autyzmem.

Jeszcze wcześniej, w listopadzie 2017 r.,  z podobną inicjatywą wyszła australijska sieć supermarketów Coles, która w części swoich placówek również zorganizowała „godzinę ciszy”. W 68 sklepach sieci w każdy wtorek pomiędzy 10:30 a 11:30 wyłączane są wszelkie komunikaty reklamowe, ściszane kasy i skanery, a personel sklepu zaprzestaje wykonywania wszelkich hałaśliwych czynności, takich jak zbieranie wózków czy przewożenie towarów. Przyciemniane są również o 50 proc. główne światła na sali sprzedaży.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Millennials 25.07.2018

    A w polskich sklepach jest nadal kociokwik - piszczące kasy, głośny sygnał skanowania towaru, trajkocząca muzyka przeplatana szczekaniem o aktualnych promocjach. Nawet zdrowi ludzie męczą się w takich warunkach, a co dopiero chorzy?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.