28.07.2020/15:56

Kolejne zwolnienia grupowe w Auchan! Hipermarkety w Grudziądzu i Lubinie zostaną zamknięte

Sieć Auchan zamknie kolejne dwa hipermarkety - dowiedział się nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl. Później nasze informacje potwierdził francuski operator. Zlikwidowane zostaną sklepy w Grudziądzu i Lubinie. Sieć planuje w związku z tym zwolnienia grupowe.

To już kolejny taki ruch francuskiej sieci w ostatnim czasie. Na początku licpa odbyły się rozmowy ze związkowcami, które dotyczyły świadczeń dla 293 osób zatrudnionych w hipermarketach w Mysłowicach oraz w Dąbrowie Górniczej, czyli placówkach, które mają zostać zamknięte dla klientów z dniem 30 sierpnia.

Informację o zamknięciu sklepów w Grudziądzu i Lubinie udało nam się potwierdzić u osób bezpośrednio znających kulisy sprawy. Dowiedzieliśmy się, że z obecnymi miejscami pracy pożegna się w sumie 284 pracowników, czyli wszyscy zatrudnieni. Wystąpiliśmy o komentarz do biura prasowego sieci Auchan. Firma nie skomentowała wiadomości na gorąco, odsyłając nas komunikatu prasowego, który wkrótce potem został rozesłany.

W nim możemy przeczytać, że sklepy zostaną zamknięte ze względu na „niewystarczającą rentowność, wynikającą z niskich obrotów i niekorzystnych warunków najmu”. Sieć dodała również, że mimo wysiłków, osiągnięcie rentowności okazało się niemożliwe.

– Na każdy z naszych sklepów patrzymy wielowymiarowo – zarówno pod kątem dbałości o rentowność poszczególnych placówek, jak i założonych przez nas celów strategicznych dotyczących całej firmy, w perspektywie planowanej długofalowej obecności naszej sieci na polskim rynku w kolejnych latach. Chcemy nadal bronić siły nabywczej polskich konsumentów i pozostać liderem niskich cen w Polsce. Równocześnie jednak zmuszeni jesteśmy do podejmowania trudnej, ale koniecznej decyzji o zamknięciu placówek nierentownych - w Grudziądzu i Lubinie. To niełatwa decyzja, przede wszystkim ze względu na ekipy obu sklepów, które dołożyły wszelkich starań, aby poprawiać z roku na rok rezultaty, za co chcę im podziękować. Naszym priorytetem jest w tej chwili zapewnienie pracownikom obu sklepów możliwie jak najlepszego wsparcia w tej szczególnej sytuacji – powiedział Gérard Gallet, dyrektor generalny Auchan Retail Polska.

Auchan dodaje, że procesowi zamknięć obu sklepów towarzyszyć będą rozmowy indywidualne z poszczególnymi pracownikami, podczas których przedstawione zostaną im „możliwości i dalsze perspektywy”. Sieć planuje rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną. Auchan nie wyklucza również przeniesienia części pracowników do innych sklepów w regionie. Jako udało nam się ustalić, proces rozwiązywania umów ma w założeniu potrwać od końca sierpnia do końca listopada.

Zamknięcie sklepów dla klientów nastąpi 27 września tego roku.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Zwiazkowiec 26.09.2020

  Panie Dariuszu nie odpowie Pan na zadane pytanie?
  A mianowicie dlaczego w jednym sklepie (komisja oddzialowa Radom) składki nie są wpłacane do komisji zakładowej? Dlaczego pozostałe komisje oddziałowe są gorszego sortu ze muszą Pana sponsorować?

 • Haha 19.08.2020

  No nie wszystko na solidarność i przewodniczącego może jeszcze susze pożary i powodzie sklepy zamykają a może ktoś się zastanowi kto i jak nimi zarządzał

 • Zwiazkowiec 01.08.2020

  To może pan przewodniczący też powie dlaczego w jednym sklepie (komisja oddzialowa Radom) składki nie są wpłacane do komisji zakładowej? Dlaczego pozostałe komisje oddziałowe są gorszego sortu?

 • Ja 30.07.2020

  Czy w Grudziądzu deszczowka nie przyczyniła się min do zamknięcia tego marketu? Czy grudziądzanie w przeliczeniu na jednego mieszkańca mają wystarczająco dużo marketów?Czy w innych miastach pustki w Auchan nie dają do myślenia?Czy nie za dużo jest biedronek?Czy nie wchodzi na rynek nową marką?

 • Centuś 30.07.2020

  To było od dawna oczekiwane, sieci pozamykają sklepy, Tesco już prawie zniknęło, a my dumni Polacy będziemy kupować w Polskich sklepach tylko za co?
  Jak nie wrócą niedziele handlowe będzie coraz drożej a pensje będą zamrożone. Tak podziękujmy solidarności i dudzie(obu)

 • Pracownik 29.07.2020

  Należy podziękować solidarności. Dzięki nim jeszcze zapewne nie jeden sklep tak może zakończyć. Dziękujemy Dariuszu merci

 • AK 29.07.2020

  Superanckie

 • Nicky Minaj 29.07.2020

  Czy redakcja wie czy będą kolejne zamknięcia

 • Emil 29.07.2020

  Parodia.W tym Lubinie to juz nic nie zostanie sklepow.Tylko Biedry itp.

 • Dariusz 28.07.2020

  Jak pisowcy wprowadzą kolejny podatek (handlowy) to więcej sklepów się zamknie.

 • AW 28.07.2020

  NIE ZAMYKAĆ!!! NIE ZWALNIAĆ NIKOGO!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także