18.07.2018/13:21

Kolejny silny spadek cen masła

Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 970 pkt. wobec 986 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 4 lipca (spadek o 1,6 proc.) – podają analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Wyniki aukcji były poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to już czwarty z rzędu spadek indeksu GDT. Tym samym indeks cen GDT ukształtował się na najniższym poziomie od grudnia 2017 r.

W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 4 z 9 jego składowych: kazeiny podpuszczkowej (-9,5 proc.), masła (-8,1 proc.), bezwodnego tłuszczu mlecznego (-5,2 proc.) oraz sera Cheddar (-3,3 proc.). Wzrost odnotowały natomiast ceny pełnego mleka w proszku (+1,5 proc.) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (+0,8 proc.). Laktoza, maślanka w proszku i serwatka nie były oferowane na aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 25 454 ton wobec 26 519 ton (-4,0 proc.). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 7 sierpnia.

W wynikach aukcji na szczególną uwagę zasługuje kolejny silny spadek cen masła. Jest on obserwowany również w UE oraz w USA. Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym po przejściowym wzroście cen w I poł. br. związanym z niższą produkcją mleka w Nowej Zelandii z uwagi na suszę, a także niepewnością co do skali ożywienia skupu mleka w UE, ceny produktów mlecznych powrócą do trendu spadkowego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Łukasz 18.07.2018

    Jachty kupione, można uwolnić ceny ;)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.