19.09.2016/11:53

Komisja Europejska wzywa Polskę do zawieszenia podatku handlowego! Wszczęła też oficjalne postępowanie

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek 19 września o wszczęciu szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. podatku handlowego). - Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa - czytamy w komunikacie KE.

Komisja Europejska wydała dziś również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Jest to następstwem decyzji podjętej przez Komisję w lipcu 2016 r. w sprawie węgierskiego podatku progresywnego opartego na przychodach w sektorze sprzedaży detalicznej, który Komisja uznała za naruszenie unijnych zasad pomocy państwa ze względu na to, że podatek ten przyznał selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które osiągają niższe przychody w stosunku do ich konkurentów.

Rozpoczęte dziś postępowanie dotyczy podatku przyjętego przez Polskę w lipcu 2016 r., które ma zastosowanie do przedsiębiorstw działających w Polsce i prowadzących działalność w zakresie sprzedaży detalicznej towarów. Podatek wszedł w życie dopiero w dniu 1 września 2016 r. i żadne płatności nie były jeszcze należne.

W ramach podatku przedsiębiorstwa w sektorze detalicznym odprowadzałyby miesięczny podatek na rzecz państwa na podstawie swoich obrotów ze sprzedaży detalicznej. Podatek od sprzedaży detalicznej ma charakter progresywny, na który składają się trzy różne stawki i progi podatkowe:

 • stawkę podatku w wysokości 0 % mającą zastosowanie do części miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa poniżej 17 mln PLN (około 3,92 mln EUR),
 • stawkę podatku w wysokości 0,8 % mającą zastosowanie do części miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa od 17 mln PLN do 170 ml PLN (około 39,2 mln EUR), oraz
 • stawkę podatku w wysokości 1,4 % mającą zastosowanie do części miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa powyżej 170 mln PLN.

Komisja przystąpiła do zbadania tej sprawy w następstwie doniesień medialnych. Polska nie zgłosiła tego podatku Komisji. W sierpniu 2016 r. Komisja otrzymała również skargę, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa.

Komisja nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o poziomie opodatkowania ani celów poszczególnych podatków i opłat. Jednakże system podatkowy powinien być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie powinien faworyzować w sposób nieuzasadniony szczególnego rodzaju przedsiębiorstw, np. przedsiębiorstw o niższych przychodach.

Na tym etapie Komisja ma obawy, że zastosowanie progresywnych stawek podatku opartych na wielkości przychodów przynosi selektywną korzyść przedsiębiorstwom o niższych przychodach i w związku z tym stanowi pomoc państwa w rozumieniu przepisów UE. Taka struktura progresywnych stawek skutkuje tym, że przedsiębiorstwa o niskich przychodach albo nie płacą podatku od sprzedaży detalicznej, albo płacą znacznie niższą jego średnią stawkę niż przedsiębiorstwa o wysokich przychodach.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • gosc 20.09.2016

  LOJALNOŚĆ UNI LEŻY NA DNIE BAŁTYKU,NIECH TYM SIĘ ZAJMĄ.

 • Mikołaj 19.09.2016

  Niech PIS zwraca dziesiątki czy też setki milionów , które firmy wydały na zmiany systemów informatycznych, na zmiany wewnętrznych regulacji, za opnie prawne i za ogólny bałagan spowodowany przez PIS. Ten podatek to cały PIS - dużo bicia piany, dużo krzyku, totalny chaos i na końcu wszyscy są stratni na tym pisowskim biznesie.

 • Do oburzonego 19.09.2016

  Człowieku, poczytaj może sobie czym jest jednolity rynek unijny, to przestaniesz pisać takie komentarze

 • oburzony 19.09.2016

  Skandalem jest, że UE dyktuje suwerennemu krajowi co ma robić a czego nie!
  Bronią swoich pazurami...

 • 13 19.09.2016

  Haha i co na to Pisiory? :D Zatkało?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.