26.10.2020/14:17

Komisja senacka proponuje zniesienie zakazu handlu w niedziele. Jest wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej

Podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia przegłosowano wniosek o rozpoczęciu prac nad projektem zniesienia zakazu handlu w niedzielę z jednoczesnym zagwarantowaniem pracownikom prawa do dwóch wolnych niedziel w ciągu czterech kolejnych tygodni – informuje Gazeta Prawna.

Komisja zebrała się w celu rozpatrzenia nowelizacji ustawy covidowej. W trakcie obrad senator KO Adam Szejnfeld zaproponował rozpoczęcie prac nad projektem przepisów, które uchylą zakaz handlu w niedziele. W myśl złożonej propozycji, pracownicy handlu mieliby prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w ciągu kolejnych czterech tygodni.

Zawieszenie zakazu miałoby, zdaniem wnioskodawcy, złagodzić jego negatywne skutki gospodarcze. Spowodowałoby także „rozgęszczenie” placówek handlowych w piątki i soboty, gdy wiele osób robi zakupy.

Projekt przewiduje, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

Inicjatywę Szejnfelda poparło sześciu członków komisji, jeden senator był przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu. Projekt ma być procedowany w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, stosowanej w sytuacjach, gdy podczas prac nad ustawą komisja dostrzeże potrzebę zmian prawnych w innych obszarach – wówczas do sprawozdania z prac komisji może ona dołączyć wniosek o podjęcie nowej inicjatywy ustawodawczej.

Czytaj więcej na stronie gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Ula 28.10.2020

  Jak otworzą centrum handlowe w niedzielę to dopiero zaczną się wycieczki

 • Ali 27.10.2020

  Ok. To wprowadzmy też prace w urzędach i firmach w soboty i niedziele do 23. Jak handel to i administracja sądy i caly ogół spoleczeństwa niech pracuje w takich samych godzinach iod 6 do 23 codziennie jak handel.

 • Nikita 27.10.2020

  Zupełnie tego nie rozumiem wszystko jest zamykane urzędy, w których nie ma takiego ruchu jak w sklepach a pracownicy w handlu są niezniszczalni mogą pracować Non stop już są wydłużone godziny pracy w marketach a jeszcze niedziele handlowe !!!Może ktoś pomyśli o pracownikach?

 • Indianin 27.10.2020

  Lobbing. Dziadoatwo.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także