13.10.2016/12:34

Konflikt Tesco z Unileverem. Znane produkty znikają z półek

Tesco oraz koncern Unilever nie potrafią dojść do porozumienia w zakresie cen, po których sieć handlowa kupować ma niektóre wyroby od międzynarodowego producenta - donosi BBC. W rezultacie niektóre marki produktów, takie jak Ben & Jerry's, Surf, Hellmann's, Marmite czy Pot Noodles, zniknęły z półek sklepów Tesco w Wielkiej Brytanii.

Sprawa jest szczególnie ciekawa z tego powodu, że Dave Lewis, obecny prezes Tesco, przed podjęciem pracy w sieci handlowej przez 27 lat związany był właśnie z Unileverem. Trafił do niego w 1987 roku, bezpośrednio po ukończeniu studiów w Tren Business School. Ostatnim stanowiskiem, jakie Lewis zajmował w Unileverze, była funkcja szefa działu produktów higieny osobistej.

Obecny konflikt Tesco z Unileverem wynika z dużych zmian w kursie funta, będących efektem podjęcia przez społeczeństwo Wielkiej Brytanii decyzji o tzw. Brexicie, czyli wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Funt od momentu ogólnokrajowego referendum w Wielkiej Brytanii mocno się osłabił. Obecnie za jednego funta płacić trzeba ok. 4,77 zł, podczas gdy jeszcze rok temu wart był 6,09 zł. Rok temu za funta płacono 1,43 euro, a dziś już tylko 1,10 euro.

- Doświadczamy obecnie problemów z dostępnością szeregu produktów Unilevera. Mamy nadzieję na szybkie rozwiązanie tych problemów - brzmi lakoniczny komentarz Tesco, w którym sieć ustosunkowuje się do bieżącej sytuacji.

Brytyjskie media donoszą, że Unilever żąda od Tesco podwyżki cen płaconych za niektóre swoje produkty, tłumacząc się wyższymi kosztami (wyższe ceny towarów importowanych do Wielkiej Brytanii). Sieć handlowa pozostaje jednak nieugięta i odmawia spełnienia tych żądań.

Czytaj więcej na bbc.com.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kolo 14.10.2016

    w polsce też kiedyś nie mieli coca-coli przez trzy miesiące (co za debilizm!), bo dokładnie tak samo nie chieli zgodzić się na jakieś groszowe podwyżki... w ogóle tam nie chodzę od tej pory.
    przecież to jest żałosne, pozbawić klientów produktów doskonale wiedząc, że powód jest niezależny od producenta.

  • 333 13.10.2016

    Ciekawe czy w Polsce też znikną... Konkurencja by się ucieszyła i to mocno

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.