27.02.2020/15:06

Witold Choiński, Związek Polskie Mięso: Dopiero gonimy Europę Zachodnią w zakresie innowacyjności

Jak mówił podczas Kongresu Mięsnego 2020 Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, krajowi przetwórcy wciąż mają lekcje do odrobienia w zakresie innowacyjności, szczególnie w zakresie współpracy z uczelniami wyższymi i innymi instytucjami naukowymi.

- Oczywiście wiele firm wchodzi w tzw. nową falę modernizacji zakładów, nowe inwestycje wiążą się z innowacyjnością. Niestety, jesteśmy trochę w tyle za Europą Zachodnią. Współpraca między instytucjami naukowymi, między uczelniami, które wdrażają pewne innowacje, rozpoczęła się dosyć niedawno. Stąd wynika to, że jesteśmy troszeczkę zapóźnieni - podkreślił Choiński.

Prezes Związku Polskie Mięso zaznaczył jednak, że istnieje wiele przykładów innowacyjności w polskiej branży mięsnej. Byłoby ich więcej, gdyby nie wcześniejsze opóźnienia. - Zaczęliśmy trochę za późno, ale nie wynikało to z naszej winy, a raczej z czasów, w jakich żyjemy - stwierdził.

Witold Choiński wskazał też przykład niezrozumienia roli innowacji w kręgach uczelnianych. Jak stwierdził, był świadkiem, gdy doktorantka znanej, renomowanej polskiej uczelni chwaliła się, że jej praca nie będzie wykorzystywana w przemyśle. Jak twierdziła, nie dojdzie do tego rodzaju "splamienia się" współpracą z biznesem.

- Nie wytrzymałem wtedy i powiedziałem kierowniczce, że wszędzie w całej Europie gdyby ktoś powiedział, że jego praca naukowa nie przysłuży się przemysłowi, to taka praca wylądowałaby w koszu. Niestety, byłem jedynym, który tak uważał. To pokazuje, w jakim jesteśmy miejscu jako kraj - powiedział Witold Choiński.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.