08.11.2016/13:33

Kongres Słodycze 2016: Cukier także jest częścią zrównoważonej diety

Musimy zaangażować się w komunikację z konsumentami, jeśli chodzi o świadomy dobór słodyczy, które kupują. Musimy mieć świadomość, że ludzie dziś jedzą i kupują inaczej iż kilka lat temu, co wynika z permanentnego braku czasu. Trzeba im pokazać, że słodycze też mogą być zdrowe – powiedział podczas Kongresu Słodycze 2016 Zoltan Novak, prezes Modelez Polska.

Zoltan Novak podkreślił odpowiedzialność społeczną firmy, którą kieruje oraz jej dbałość o zrównoważony rozwój. – Chcemy tworzyć produkty, które będą wpisywać się w trend zdrowego trybu życia – z niską zawartością soli, bez tłuszczów trans, bez dodatku cukru. Kontrolujemy również wielkość pojedynczej porcji – nie może ona mieć więcej niż 200 kalorii – powiedział szef firmy Mondelez.

W jego opinii, znaczący producenci nie tylko powinni reagować na trendy, ale mogą również kreować nowe kategorie produktów. – Gdy pracowaliśmy nad ciastkami BelVita, ludzie nie mieli świadomości istnienia kategorii przekąsek śniadaniowych. Istotną innowacją zastosowaną w tym wyrobie są wolno rozkładające się węglowodany, dlatego może on być pełnowartościowym składnikiem zbilansowanej diety – stwierdził prezes Mondelez Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.