05.11.2019/08:00

Koniec kolejek do paczkomatów. InPost wdraża strategię "Go mobile" [TYLKO U NAS]

Odbieranie zamówień w paczkomatach InPostu lada moment stanie się możliwe bez dotykania ekranu urządzenia - dowiedział się nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl. Będzie to pierwszy wymierny efekt wdrażanej w firmie strategii "Go mobile".

Od wtorku lub środy do otwierania skrytki w paczkomacie wystarczać będzie sama aplikacja mobilna (konieczne będzie pobranie aktualizacji), mająca już około 2 mln użytkowników. W praktyce oznacza to koniec kolejek pod maszynami InPostu. Klienci będą mogli odbierać swoje zamówienia symultanicznie. Ich skrytki otworzą się w tym samym czasie, niezależnie od siebie, po wydaniu odpowiedniej komendy za pośrednictwem smartfona.

Testy, które ruszą w tym tygodniu, prowadzone będą na szeroką skalę. Z naszych informacji wynika, że około 95 proc. paczkomatów InPostu to urządzenia przystosowane do nowej formy odbioru zamówień. Pozostałe 5 proc. najstarszych maszyn z czasem zostanie wymienione na nowsze modele.

InPost uruchamia nową opcję na kilka tygodni przed szczytem zakupowym związanym z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Zwiększony ruch do i z paczkomatów przed świętami pozwoli na szybkie i dogłębne przetestowanie, z jakim odbiorem wśród klientów spotka się nowy wariant odbioru paczek.

Powyższe rozwiązanie to dopiero początek zmian. - Docelowo możliwe będzie także nadawanie paczek bez używania pulpitu. W nieodległej perspektywie czasowej wszystkie operacje związane z nadawaniem i odbiorem paczek w paczkomatach będzie można realizować za pomocą aplikacji - twierdzi nasze źródło.

Opcja nadawania paczek z poziomu smartfona powinna stać się dostępna dla użytkowników w pierwszym kwartale 2020 r. Wcześniej InPost będzie musiał znaleźć nowe rozwiązanie w zakresie druku etykiet naklejanych na zamówienia. Jak słyszymy, trwają już prace nad obejściem tego problemu.

Przypomnijmy, że niedawno InPost zrezygnował z powiadamiania klientów o statusach ich przesyłek poprzez sms-y. Również w tym wypadku nowym miejscem komunikacji stała się aplikacja mobilna. Dotyczy to zarówno usług związanych z paczkomatami, jak i usług kurierskich InPostu.

Strategia "Go mobile" InPostu zakłada popularyzację aplikacji mobilnej zarówno wśród małych i średnich klientów biznesowych (więksi i tak nadają paczki masowo, poprzez kuriera), np. przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy internetowe, jak i końcowych odbiorców paczek. Firma będzie się starała przesunąć jak najwięcej operacji do kanału mobile, co ma się przełożyć na uproszczenie części procedur oraz istotne ograniczenie kosztów związanych z obsługą zamówień. Szczególnie to drugie wydaje się istotne w czasach bardzo niskiego bezrobocia i rosnącej presji płacowej pracowników.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • Jacek B. 03.02.2020

  Witam. Wg mnie czysty idiotyzm z którym miałem już fizycznie do czynienia podczas odbierania mojej (drogiej i delikatnej ) przesyłki. Przede mną Pan odebrał swoje, podchodzę z kodem na tel. 1s i otwiera się skrytka, za chwilę następna. Za mną nie wiadomo skąd pojawiła się Pani. Wyrywa mi paczkę. O mało nie spadła...bo to na pewno jest jej przesyłka. Odpuszcza i bierze się za kolejną w skrytce, a tę ostatnią wyciąga kolejna już osoba. Ta na szczęście zrównoważona psychicznie. Koniec końców wszyscy pozamieniali się przesyłkami i tyle. Pani tylko nie zadowolona jakaś, bo wymacała/ wyszarpała wszystkie paczki i trafiła dopiero na końcu. SENTENCJA: Pytanie do InPost. Co byłoby, gdyby podczas takiej sytuacji doszło do zniszczenia przesyłki przez np taką Panią? Otwiera się naraz kilka skrytek i co? szybciej? mniejsze zamieszanie? Przecież odbiór w formie tradycyjnej to przyłożenie tel. Może raptem 2s. W mojej opinii to pomysł IDIOTYCZNY. Pozdrawiam.

 • Robin 06.11.2019

  Jak tylko mogę, to korzystam z paczkomatów. Niedy nie miałem problemu czy to z odbiorem czy to z samą paczką. Jestem bardzo zadowolony z ich usług.

 • Molos 06.11.2019

  Przecież i tak nie ładują do paczkomatu tylko zwożą wszystko do POP, bo kurierowi łatwiej więc opowiadają bajki o przepełnionych paczkomatach

 • Bla 06.11.2019

  Nigdy nie było kolejek do paczkomatow

 • Xyz 06.11.2019

  Mam nadzieję, że chodzi o otwieranie kilku skrytek dla jednego odbiorcy, bo nie wyobrażam sobie, żeby w skrajnym przypadku otworzyły się wszystkie skrytki. Może po prostu artykuł jest trochę nieprecyzyjny

 • Mm 05.11.2019

  Tak jak w przypadku paczkomatow na ekranie wyświetla się komunikat która skrytka została otwarta, łatwo więc zerknąć na ekran i sprawdzić która jest moja.. Tak samo będzie poprzez aplikacje.. Nie widzę w tym problemu chyba, że wcześniej klient nie zamknie skrytki, a osoba kolejna nie patrzy na ekran tylko już biegiem leci do skrytki a tu pusta.. A później telefon na infolinię z pretensjami..zamiast popatrzeć dwa razy, od tego głową nie boli.

 • Pat5181 05.11.2019

  Na pewno wszystko jest przemyślane i pod tym katemzeby się maszyna nie zawiesiła. Idąc dalej z otwieranie będzie tak samo. Jak otwiera dla jednego to jest zajęta dla drugiego. Tak samo jak przy drukarce obsługującej przez kilka komputerów jak drukuje dla jednego to nie dla drugiego. Lipa by była sortować dokumenty bo drukarką leciała z robotą jak leci hurtem wszyscy na raz.

 • User 05.11.2019

  Ciekaw jestem na jakiej dokładnie zasadzie będzie to działało. Co jeśli będę siedział w domu i niechcący nacisnę przycisk w telefonie żeby skrytka w paczkomacie się otworzyła?

 • Menik 05.11.2019

  Bardzo mi tego brakowało. Wpisywanie cyfr było koszmarne zwłaszcza w słońcu

 • Lol 05.11.2019

  Nie rozumiem... Przecież jak się zaczną otwierać skrytki w podobnym czasie to skąd będziesz wiedzieć która jest twoja, racja można sprawdzić czy na paczce jest twoje imię i nazwisko ale co jak weźmiesz "swoją" paczkę a tu nagle nie twoje dane, to co masz teraz iść do 4 ludzi i zatrzymywać wszystkich bo paczkę maja twoja? Wg mnie zbędne komplikacje.

 • Jawel 05.11.2019

  Jezeli 5 osob bedzie jednoczesnie otwierac skrytki, to skad bedzie wiadomo, ktora skrytka jest czyja? Trzeba bedzie komisyjnie przed paczkomatem otwierac paczki..??

 • Arturo 05.11.2019

  Znając życie nie ta skrytka nie ten odbiorca, cos sie zawiesi coś nie działa. Cały InPost...

 • reformator 05.11.2019

  Przecież to wszystko padnie w najbliższym czasie. Będzie dużo złomowania...

 • WW 05.11.2019

  Super. Wreszcie koniec kolejek!

 • zainteresowany 05.11.2019

  Zwykła dyskryminacja. Smartfony, aplikacje. W takim razie ja raczej zrezygnuje z usług In Post. Nie chcę używać smartfona a wszyscy zmuszają do tego.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.