28.02.2020/13:50

Koniec marnotrawstwa? Od 1 marca sklepy zapłacą kary za każdy kilogram wyrzucanej żywności

Od 1 marca właściciele sklepów, którzy będą wyrzucali jedzenie zamiast oddawać je organizacjom pożytku publicznego, zapłacą kary. Zaczną bowiem obowiązywać kolejne przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Kary za niewywiązywanie się z ustawowych obowiązków wejdą w życie później niż reszta przepisów, bo według zapisów ustawy „pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia”. Czyli właśnie 1 marca.

Sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi, którym nieodpłatnie będą przekazywać żywność, której nie sprzedały, ale która nadal nadaje się do spożycia. Mogą to być podwiędnięte warzywa, produkty, które mają bliski termin ważności czy produkty z uszkodzonymi opakowaniami (jeśli uszkodzenie nie wpływa na ich jakość i przydatność do spożycia). Jeśli sklep nie przekaże takiej żywności, a zmarnowaną żywność potem wyrzuci, będzie musiał wnieść opłatę na rzecz organizacji, z którą zawarł umowę.

Opłata za zmarnowaną żywność to 10 gr za 1 kg zmarnowanego jedzenia. Jeśli sklep nie zawrze umowy z żadną organizacja, także za to zapłaci. Najpierw karę 5 tys. zł, a potem… 10 gr za każdy kilogram zmarnowanej żywności. W takim przypadku kary za zmarnowaną żywność nie wpłaca się na rachunek organizacji pożytku publicznego, ale na rachunek miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad realizacją przepisów będą czuwać inspektorzy ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.