05.07.2020/14:05

Koniec sezonu na polskie truskawki. Pogoda pogrążyła plantatorów

W ubiegłym roku, według danych GUS zebrano w Polsce 175 tys. ton truskawek. W tym roku plony będą niższe. Wszystko za sprawą pogody, która bardzo źle wpłynęła na uprawy.

Najpierw problemem dla rolników była susza. Nikt nie spodziewał się nagłej zmiany pogody i codziennych ulew. Dlatego rolnicy nie przeprowadzali raczej zabiegów ochronnych na szarą pleśń. Kiedy jednak pogoda się zmieniła, wysoka temperatura w połączeniu z opadami sprawiły, że owoce zaczęły gnić. Te, które pozostały nienaruszone są większe, bardziej wodniste i często bez smaku.

W tym roku trudniej było także o pracowników sezonowych, bo za sprawą koronawirusa migracje zarobkowe były utrudnione. Wszystko to sprawiło, że truskawki w tym roku były gorszej jakości, za to droższe. Sezon na nie właśnie się kończy. Z powodu gorszej jakości owoców firmy przetwórcze płacą za kilogram średnio 2,6 zł, w porównaniu do 2,7 zł w ubiegłym roku. Producenci szacują, że z powodu złej jakości owoców, skup truskawek, które będą nadawać się do mrożenia spadnie w stosunku do ubiegłego roku o 30 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.