02.09.2019/10:29

Koniec z bezpłatnymi torbami foliowymi w sklepach. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać

Od 1 września, czyli od niedzieli sklepy pobierają opłatę recyklingową od wszystkich toreb foliowych poza tzw. zrywkami. Opłata w wysokości 20 gr plus VAT będzie odprowadzana także od grubych toreb foliowych (powyżej 50 mikrometrów). Sieci handlowe mogą wrócić do cieńszych toreb plastikowych lub zastąpić je siatkami z innych materiałów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z perspektywy klienta zmienia się niewiele. I tak płaciliśmy za torby, jednak jeśli były grubsze niż 50 mikrometrów, to pieniądze trafiały do sklepu, a nie do kasy państwa. Firma Jeronimo Martins Polska SA od 2018 r. (wówczas objęto opłatą recyklingową torby od 15 do 50 mikrometrów) w ofercie ma grube reklamówki wielokrotnego użytku. Na początku ubiegłego roku w obrocie w jej sklepach wciąż były jednak także torby z cieńszej folii z poprzedniego okresu, za które firma odprowadzała podatek. W efekcie firma za ubiegły rok odprowadziła ponad 2,6 mln zł opłaty recyklingowej. To właśnie względy finansowe są w opinii ekspertów zdecydowały o zmianie przepisów.

Resort środowiska liczy na to, że wprowadzenie opłat w 2020 roku da budżetowi dodatkowe 1,42 mld zł. Szacowane wpływy z opłaty recyklingowej za 2019 rok to 63 mln zł.

Ze zmian nie są zadowoleni polscy producenci toreb, którzy obawiają się, że nowe regulacje doprowadzą ich biznes do bankructwa. Tym bardziej, że od 1 stycznia przedsiębiorcy  będą musieli prowadzić ewidencję kupionych i wydanych toreb. Opłatę będzie odprowadzać się co kwartał, a nie raz w roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.