02.01.2017/13:24

Koniec z "seksistowskimi cenami" w Tesco. Kobiety zapłacą tyle, co mężczyźni

Tesco wyrównało w dół ceny jednorazowych maszynek do golenia przeznaczonych dla kobiet do cen analogicznych produktów skierowanych dla mężczyzn - donosi telewizja BBC. Sieć zdecydowała się na taki krok w efekcie prowadzonej w Wielkiej Brytanii kampanii, której inicjatorzy przekonywali, że stosowanie odmiennych cen produktów w zależności od płci klienta jest seksistowskie.

BBC zwraca uwagę, że ubiegłoroczna kampania nie była wymierzona bezpośrednio w Tesco, lecz we wszystkie sieci tzw. "wielkiej czwórki" w Wielkiej Brytanii, czyli również Asdę, Sainsbury's i Morrisons. Tesco jest pierwszą siecią, która odpowiedziała na te apele.

Jak zauważa telewizja, w tym konkretnym przypadku Tesco żądało dotychczas od klientek dwa razy więcej pieniędzy niż od klientów za tej samej wielkości paczkę jednorazowych maszynek.

W liście przesłanym do posłanki Partii Pracy Pauli Sherriff przedstawiciele Tesco podkreślają, że na ujednolicenie cen zdecydowali się po wewnętrznych analizach oraz dyskusjach z dostawcami. - Kierujemy się dobrem naszych klientów i zobowiązaniem do oferowania jasnych, konkurencyjnych i transparentnych cen - dodał rzecznik prasowy Tesco w rozmowie z BBC.

Wcześniej Tesco tłumaczyło, że różnica w cenach "jednorazówek" skierowanych do kobiet i do mężczyzn wynikała z faktu, iż maszynki skierowane dla mężczyzn sprzedają się w znacznie wyższych wolumenach, co wpływa na cenę, po jakiej sieć jest w stanie kupować produkty od dostawców.

Gazeta "The Times" w ubiegłym roku podała, że kobiety zmuszone są płacić średnio 37 proc. więcej za ubrania, kosmetyki i zabawki. Z kolei organizacja Fawcett Society, zajmująca się walką o prawa kobiet, przeprowadziła własną analizę cen produktów takich jak jednorazowe maszynki do golenia, kremy/balsamy po goleniu, antyperspiranty i dezodoranty, sprzedawanych w największych sieciach pod markami własnymi. Okazało się, że za taki koszyk brytyjskie kobiety płacić musiały od 22 proc. do 56 proc. więcej, niż mężczyźni.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Feminista 03.01.2017

    Hehe i prawidłowo, ceny powinny być równe. :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.