24.04.2019/11:06

Koniunktura w branży hurtowej nadal pozytywna, ale optymizm firm słabnie

Według badań GUS-u, w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie plus 7,5 (przed miesiącem plus 7,3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,9 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 10,4 proc. (miesiąc wcześniej odpowiednio 17,4 proc. i 10,1 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny sprzedaży są optymistyczne, najlepsze od listopada ub.r. Od początku roku utrzymują się niekorzystne diagnozy sytuacji finansowej. Odpowiednie przewidywania są pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadane jest utrzymanie wzrostu zamówień towarów u dostawców oczekiwanego w marcu br. Firmy planują niewielkie zwiększenie zatrudnienia. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny towarów będą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

W kwietniu br. 7,1 proc. przedsiębiorstw handlu hurtowego deklaruje, że nie napotyka na problemy w prowadzeniu bieżącej działalności (8,4 proc. przed rokiem). Największe trudności sygnalizowane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (47,5 proc. w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku), niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi (46,8 proc. w kwietniu br., 45,7 proc. przed rokiem), zbyt dużą konkurencją na rynku (44,9 proc. w kwietniu br., 47,7 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (41,0 proc. w kwietniu br., 38,9 proc. przed rokiem).

Przedstawiciele firm z większości województw zgłaszają korzystne oceny koniunktury. Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województw zachodniopomorskiego i podkarpackiego, a pesymistycznie – jedynie z podlaskiego. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.