05.10.2016/09:45

Konsultacje podatku handlowego w Sejmie - relacja

Jaką formę przybierze ostatecznie podatek handlowy? W którą stronę podążą najnowsze propozycje Ministerstwa Finansów? Zobacz, jak wyglądała nasza środowa relacja na żywo z kolejnych konsultacji kształtu daniny w Sejmie.

13:30 Dzisiejsze konsultacje dobiegły końca. Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego zamierza rekomendować Ministerstwu Finansów odstąpienie od pomysłu wiązania podatku handlowego od powierzchni sklepów.

13:18 Poseł Adam Abramowicz: Rząd wcale nie złożył broni, a zawieszenie podatku to decyzja chyba słuszna. W razie porażki zwrot tego podatku i koszty przy tym poniesione byłyby bardzo duże.

13:11 Wojciech Kruszewski, Lewiatan Holding: Nie można uzasadnić odstąpienia od ustawy lobbingiem. Lobbing ma większą siłę, niż wszelkie agendy państwa polskiego? Nie można tak mówić i pod presją takiej argumentacji szukać nowych rozwiązań, które będą groźne dla handlu polskiego. Podatek w samorządach to systemowe rozwiązanie zachęcające władze do zapraszania wielkich marketów. Bezsprzecznie będzie to korupcjogenne.

12:55 Magdalena Osińska, POHiD: Podatek liniowy, w przypadku dużej kwoty wolnej, zostanie zakwestionowany przez Komisję Europejską. Wtedy będzie powtórka z tego, co mamy obecnie.

12:52 Poseł Lech Kołakowski: Jesteśmy kondominium. Polak płaci za towary, a pieniądze są wywożone za granicę. (...) UE będzie bronić swoich firm.

12:48 Marzena Gradecka: Jak można bardzo łatwo pomóc zdecydowanie polskiemu handlowi, z dnia na dzień? Zastosować zasadę, że cała budżetówka zaopatruje się w polskie produkty, u polskich hurtowników, w polskim detalu. To są ogromne pieniądze. Wystarczy prawdopodobnie jedno rozporządzenie.

12:40 Maciej Ptaszyński, Polska Izba Handlu: Powrót do kryterium powierzchni to ślepa uliczka. To kryterium całkowicie mylące. Dużo polskich niezależnych sklepów ma większe powierzchnie, niż niektóre dyskonty. (...) Podatek od nieruchomości przecież istnieje, nie opodatkowujmy drugi raz tego samego.

12:35 Robert Krzak, Forum Polskiego Handlu: Kryterium powierzchni jest kryterium trudnym, właściwie złym, z tego powodu że samorządy będą zainteresowane posiadaniem na swoim terytorium jak największych powierzchni. A my, polski handel, nie chcemy dużych powierzchni.

12:28 Dlaczego kosztem handlowców mamy uzdrawiać polskie społeczeństwo i polską gospodarkę? - pyta Ryszard Jaśkowski ze Społem. I dodaje: - Nie chcemy broń Boże żeby samorządy określały podatek handlowy, bo może być to potencjalnym źródłem korupcji. Oczekujemy i wnioskujemy o to od roku, ażeby parlamentarzyści przy naszym udziale zaczęli pracować nad ustawą o handlu w Polsce. Chcemy, aby w tej ustawie znalazło się ograniczenie udziałów w rynku.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • cameleon 06.10.2016

    A PS tylko podnosi podatki i wprowadza nowe. Ale Misiewicze i dziesiątki tysięcy niekompetentnych pisowskich biurokratów muszą z czegoś żyć

  • cameleon 06.10.2016

    A PS tylko podnosi podatki i wprowadza nowe. Ale Misiewicze i dziesiątki tysięcy niekompetentnych pisowskich biurokratów muszą z czegoś żyć

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.