24.10.2018/15:38

Cykl Sklep Przyszłości: Konsumenci gotowi na użyteczne zmiany

Inteligentne rozwiązania to dla sklepów konieczność, jeżeli chcą pozostać w grze o portfele współczesnych klientów, a także poradzić sobie z niedoborem pracowników. Zdaniem ekspertów najszybciej rozwijać się będą te technologie, które skracają czas robienia zakupów.

Ponad połowa Polaków jest gotowa przekazać swoje dane osobiste sklepom, jeżeli dzięki temu cały proces zakupowy przebiegnie szybciej – taki wniosek płynie z badania „Sklep przyszłości”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy AdRetail. Co ciekawe, sporą popularnością cieszą się dane biometryczne. Największa grupa badanych (27 proc.) zgodziłaby się na zeskanowanie linii papilarnych. Na dalszych miejscach znalazła się identyfikacja głosu (23 proc.), skanowanie twarzy (13 proc.) oraz oka (10 proc.). Eksperci podkreślają, że te dwa ostatnie rozwiązania są jeszcze mało znane, w związku z czym mogą wywoływać pewne obawy u klientów sklepów. Niemniej jednak wyraźnie daje się zauważyć, że mimo istnienia sporej grupy osób, które starają się mocno chronić swoją prywatność, coraz większa liczba konsumentów bardziej ceni sobie wygodę i komfort robienia zakupów, a w związku z tym jest w stanie pójść na kompromis. To oznacza, że przed sieciami handlowymi otwiera się ogromne pole do popisu we wdrażaniu inteligentnych technologii, które poprawiają doświadczenia zakupowe klientów.

Strefa kasy forpocztą zmian

Na taki ruch zdecydowała się ostatnio Żabka, która zaprezentowała swoją wizję „sklepu jutra”. To nowatorska placówka, naszpikowana technologiami. Dzięki temu, że jest zintegrowana z aplikacją klienta, można bardzo dokładnie spersonalizować ofertę. W części placówek pojawią się inteligentne regały, które zbierają kompleksowe informacje o zachowaniu klientów, a jednocześnie zapewniają detaliście ścisłą kontrolę nad stanami magazynowymi i rotacją produktów.

– Takie rozwiązanie pozwala na bieżąco kontrolować, czy półka jest odpowiednio zatowarowana i czy udział konkretnych indeksów w ofercie jest właściwy. Mamy też pełną wiedzę o tym, kiedy produkt trafił na półkę, jak rotuje i kiedy upływa jego termin przydatności do spożycia. To informacje nie do przecenienia – mówi Jarosław Sokolnicki, head of industry solutions w firmie Microsoft, która współpracowała z Żabką przy wdrożeniu systemu. Wgląd do wszystkich danych zapisanych na wirtualnych dyskach jest możliwy z każdego miejsca i o każdej porze, co pozwala na zredukowanie kosztów związanych z osobistą kontrolą wyglądu półki przez merchandiserów.

Interesującą innowacją są również nowe rodzaje kas samoobsługowych szczególnie popularne w sklepach convenience. – Najlepszym tego przykładem są placówki Tesco Express i Tesco City znajdujące się w centrach dużych miast czy Carrefour Expressy – mówi Piotr Kraśnicki, dyrektor sprzedaży i członek zarządu Modern-Expo Group. W tym miejscu również można powołać się na przykład Żabki, która zaprezentowała nowoczesną kasę samoobsługową, rozpoznającą produkty po kształcie opakowania. Skanowanie wszystkich artykułów trwa zaledwie sekundę, a płatność odbywa się za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji. Wszystko rozbija się jedynie o czas potrzebny na wyłożenie i zdjęcie produktów z samoobsługowej kasy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.