23.01.2020/17:03

Konsumenci zapłacą dwa razy za tę samą butelkę wódki

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę, że zaproponowana przez rząd zmiana w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi doprowadzi do sytuacji pobierania podwójnej opłaty za każde opakowanie jednostkowe napoju alkoholowego o pojemności nieprzekraczającej 300 ml. 

Według POHiD-u przepis rażąco dyskryminuje podmioty posiadające jednocześnie zezwolenia na sprzedaż detaliczną i hurtową. Opłata w wysokości 1 zł za każde opakowanie jednostkowe napoju alkoholowego będzie bowiem naliczona dwukrotnie. Pierwszy raz w momencie sprzedaży do takiego podmiotu, a  następnie podmiot ten będzie zobowiązany do naliczenia opłaty przy sprzedaży do kolejnego przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na sprzedaż detaliczną.

- Dwukrotne naliczenie opłaty stawia podmioty posiadające zezwolenia na sprzedaż detaliczną i hurtową w ewidentnie gorszej pozycji konkurencyjnej. Ponadto przepis nie uwzględnia specyfiki zwrotu towaru w okresie dłuższym niż 2 kwartały, co wiąże się z tym, ze oplata może być poniesiona dwukrotnie - tłumaczy Renata Juszkiewicz, prezes zarządu POHiD. Zwraca ona również uwagę, że w odniesieniu do projektowanej opłaty od napojów zawierających substancje słodzące lub aktywne (art. 6 projektu ustawy) należy wskazać, że receptura i proces produkcji stanowią najczęściej tajemnicę przedsiębiorstwa. Tymczasem według ustawy to hurtownik ma ponosić odpowiedzialność za prawidłowe naliczenie i uiszczenie opłaty, i to na nim ma spoczywać ryzyko prawne i finansowe ewentualnych rozbieżności w stosunku do faktycznej zawartości substancji w sprzedawanych produktach.

Z perspektywy hurtownika najczęściej jedynym źródłem informacji o składzie produktu jest jego etykieta, która nie zawsze musi zawierać tabelę wartości odżywczych, pozwalającą na ustalenie poziomu zawartości cukru (niektóre formaty opakowań są zwolnione z tego obowiązku). Wskazywany na etykiecie poziom zawartości cukru opiera się na wytycznych dotyczących zasad zaokrąglania tych wartości, wynikających z przepisów prawa żywnościowego, co może generować istotne różnice w faktycznej zawartości tych substancji w produkcie.

POHiD podtrzymuje stanowisko, że obowiązek poniesienia opłaty powinien zostać nałożony na producentów, gdyż to oni  decydują o zawartości i składzie wytwarzanych produktów. - Projektodawca wykazał brak wiedzy na temat specyfiki handlu produktami objętymi ustawą. Obecne rozwiązanie prowadzi do dyskryminacji przedsiębiorstw hurtowych, posiadających zezwolenia na handel detaliczny i hurtowy, i prowadzi do podwójnego nałożenia opłaty na ten sam produkt.  Ponadto przepis uderza bezpośrednio w kanał dystrybucji wspierający małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe – głównych klientów hurtowni. Zwracamy uwagę na rażąco krótki okres konsultacji w tak ważnej dla konsumentów i przedsiębiorców kwestii oraz pominięcie kluczowych partnerów społecznych w procesie konsultacji drugiej wersji projektu ustawy - mówi tłumaczy Renata Juszkiewicz.

 
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Marian 23.01.2020

    Vateusz wyciśnie każdego kto ma za dużo w portfelu. We Wrocławiu miło go wspominamy za "legalne i przejrzyste" kredyty frankowe, które wciskał będąc szefem WBK

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.