17.01.2019/15:56

Kontrowersyjny wyrok unijnego trybunału. Wódka Lubelska nie dostanie ochrony

Znak towarowy "Lubelska" nie będzie zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej ze względu na zbyt duże podobieństwo do niemieckiej marki wódki "Lubeca" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Producent wódki, Stock Polska, zgłosiła wniosek jeszcze w 2013 roku. Europejski urząd nie zaakceptował jednak prośby producenta ze względu na protest niemieckiej firmy Lass & Steffen GmbH Wein-und Spirtuosen-Import, która zarejestrowała markę "Lubeca" już w 1985 roku.

Zdaniem EUIPO obie nazwy są zbyt podobne fonetycznie, w związku z czym konsument może je pomylić. Odwołanie od tej decyzji złożyło państwo polskie. Wnioskowano o zgodę na rejestrację m.in. ze względu na różnice w elementach graficznych znaku. TSUE przyjął jednak interpretację EUIPO i stwierdził, że elementy graficzne niewystarczająco odróżniają "Lubelską" od "Lubeca".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ff 17.01.2019

    a ta "lubeca" to w ogóle istnieje na rynku ??? Znak towarowy ma prawo do ochrony tylko jeżeli jest faktycznie wykorzystywany.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.