25.05.2018/15:29

Korekta VAT niezgodna z dyrektywą

Przepisy warunkujące prawo do odliczenia od terminowego złożenia korekty deklaracji niezgodne z Dyrektywą – podaje w podatkowym posumowaniu tygodnia KPMG.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 2488/17), przepisy Ustawy o VAT, które uzależniają prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz krajowych transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia od terminu złożenia przez podatnika korekty deklaracji podatkowej są sprzeczne z przepisami Dyrektywy 112, naruszając tym samym zasadę neutralności.

W przypadku spełnienia wszelkich przesłanek materialnych warunkujących prawo do odliczenia, podatnik będzie mógł zatem odliczyć podatek w tym samym okresie, w którym wykaże podatek należny, a nie w rozliczeniu bieżącym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.