20.04.2020/11:07

Korkują się kanały dystrybucji. Producenci nie mają gdzie sprzedawać swoich produktów

Pandemia koronawiriusa spowodowała odcięcie lub ograniczenie dostępu producentów do wielu kanałów dystrybucyjnych. To spowodowało, że w ostatnich tygodniach narasta nadpodaż produktów spożywczych na części rynków rolnych, problemy z zapełnionymi magazynami najbardziej dotykają przemysł mięsny i branżę mleczarską.

Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska ze względu na niedrożne kanały dystrybucji, czyli zamknięte restauracja i hotele, a także utrudnienia logistyczne w najbliższych tygodniach na rynku obserwowana będzie nadpodaż żywności, która przełoży się m.in. na spadku cen.

Jednocześnie analitycy podkreślają, że jest to zjawisko przejściowe i zakładają, że w kolejnych miesiącach zajdą procesy dostosowawcze i nadwyżki  produkcji zostaną w znacznym stopniu zagospodarowane poprzez inne kanały dystrybucji, w tym m.in. żywność, która do tej pory trafiała do restauracji i hoteli będzie sprzedawana poprzez sklepy.

Obecnie sieci sklepów spożywczych - pomimo pewnych ograniczeń związanych m.in. z limitami klientów - działają w miarę normalnie. Jeśli nie dojdzie do masowych problemów z zakażeniami koronawirusem wśród personelu sklepów i centrów dystrybucyjnych, to - ze względu na ich strategiczne znaczenie - nie powinny pojawić się problemy, np. z ograniczeniami dostępu do tego placówek. Szczególnie, że rząd zdecydował, że od 20 kwietnia więcej klientów może jednocześnie przebywać w tego typu placówkach.

Jednocześnie można oczekiwać, że wraz ze stopniowym otwieraniem gospodarek swoją działalność wznawiać będą również restauracje i hotele, w szczególności w krajach będących głównymi importerami polskiej żywności czyli m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Eksperci CABP wskazują, że do momentu kiedy to nastąpi wielu producentów rolnych zmuszonych będzie ograniczyć swoją produkcję. W konsekwencji wraz z późniejszym udrożnieniem kanałów dystrybucji zredukowana podaż może nie nadążyć za wzrostem popytu a tym samym spowodować wzrost cen.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.