25.03.2020/08:47

Kornawirus w Chinach. Eksperci wierzą w mocne odbicie gospodarki i odbudowę handlu detalicznego

- Nadchodzące informacje budzą pierwszy optymizm: niemal wszystkie sieci retailowe ponownie otworzyły sklepy, a scenariusz kryzysu w kształcie litery V, krótkotrwały głęboki spadek i równie potężne odbicie w górę, jest możliwy – wyliczają eksperci firmy OC&C Strategy Consultants.

Doradcy podkreślają, że chiński handel już niemal w całości powrócił do normalnego funkcjonowania. Już 80 proc. centrów handlowych we wszystkich chińskich miastach zostało otwartych. Ponadto Starbucks ponownie uruchomił 90 proc. swoich kawiarni w kontynentalnych Chinach, działają też już wszystkie sklepy Apple.

Również branża dóbr luksusowych zaczyna funkcjonować normalnie. Firma Hermes ma otwartych blisko 90 proc. swoich salonów w Chinach.

Wzrasta również ruch na drogach (blisko 60 proc. poziomu zeszłorocznego) oraz transakcje nieruchomościami.

- Biznes musi znaleźć równowagę między radzeniem sobie z dzisiejszymi krótkoterminowymi wyzwaniami, przygotowując się jednocześnie do średnioterminowego ożywienia gospodarczego - komentuje Marek Zdziech, partner zarządzający warszawskim biurem OC&C Strategy Consultants.

Eksperci z OC&C zaznaczają również, że najnowsze wieści z Chin pozwalają zakładać, że w fazie odbudowy nastąpi zdecydowane ożywienie - scenariusz V

Eksperci przekonują również, że handel detaliczny, ze względu na fakt, iż najszybciej reaguje na odradzający się po okresie izolacji i kwarantanny popyt konsumpcyjny, ma szanse dość szybko odbudować pełen zakres operacji.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • teoriaspiskowa 25.03.2020

    Sprytnie, wypuścić wirusa w świat, aby zniszczyć gospodarki innych krajów, i później na tym zarabiać.

  • Pastor 25.03.2020

    a u nas recesja i to na długo

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.