23.04.2020/19:16

Koronawirus: coraz więcej pracowników chce zmienić pracę, bo czuje się niepewnie

Jeszcze więcej pracowników niż przed miesiącem pracuje zdalnie. W sumie 64 proc. badanych uważa, że jest tak samo lub nawet bardziej efektywna w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Deklarują także, że w przyszłości chcieliby częściej pracować z domu. Niestety, widać rosnącą niepewność wśród pracowników, bo aż 61 proc. ankietowanych chciałoby zmienić branżę, w której aktualnie pracuje – to główne wnioski z drugiej edycji badania Gi Group i Grafton Recruitment.

W drugim tygodniu narodowej kwarantanny, tj. 21-24.03.2020, i ponownie po miesiącu od jej wprowadzenia, tj. 13-17.04.2020, Grafton Recruitment i Gi Group przeprowadziły badanie opinii dotyczące nastrojów na rynku pracy, wyzwań przed jakimi stoją pracownicy i ich pracodawcy. Druga edycja badania, we współpracy z CBRE, została uzupełniona o zagadnienia związane z przejściem na zdalny tryb pracy i możliwych konsekwencji wielotygodniowej pracy z domu dla postawy pracowników.

Okazuje się, że tendencje zauważalne w początkowym okresie izolacji, wzmocniły się  z upływem czasu. Optymizmem napawa fakt, że pracodawcy czują ogromną odpowiedzialność za pracowników i jeśli to tylko możliwe, zdecydowali się na przejście na pracę zdalną. W pierwszym badaniu możliwość pracy z domu potwierdzało 56 proc. badanych,  w ostatnim tygodniu odsetek ten wzrósł do 65 proc.. Odpowiedź „pracuję w miejscu pracy” zaznaczyło obecnie tylko 8 proc. wszystkich ankietowanych. To ponad 10 proc. mniej niż w drugiej połowie marca. Co ciekawe, niezmiennie 44 proc. badanych twierdzi, że ich efektywność w pracy zdalnej nie spadła, a około 20 proc. uważa nawet, że pracując z domu są bardziej efektywni niż zazwyczaj w biurze.

Napawa optymizmem fakt, że pracodawcy radzą sobie z otwartym komunikowaniem pracownikom sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy. Ponad połowa (53 proc.) badanych deklaruje, że są spokojni o przyszłość, a sytuacja w ich firmie jest stabilna. 

Czy będą wypłacane pensje? Czy utrzymam stanowisko pracy? Czy moja firma przetrwa – to nadal najważniejsze pytania, które zadają sobie pracownicy. Okazuje się, że aż 61 proc. badanych w związku z aktualną sytuacją chciałoby zmienić branżę, w której pracuje (w poprzedniej edycji było to 47 proc.). Tak duża liczba osób deklarujących chęć przebranżowienia może być kolejnym dowodem na rosnącą w społeczeństwie niepewność i niepokój o pracę. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.