13.07.2020/09:24

Koronawirus może znacznie zmniejszyć napływ inwestycji zagranicznych

Z najnowszego raportu przygotowanego przez fDi Intelligence – pion analityczny Financial Times, wynika, że liczba inwestycji zagranicznych ogłaszanych na całym świecie może w tym roku spaść nawet o 40 proc. Jakie są prognozy dla Polski? 


Jak czytamy w artykule Rzeczpospolitej liczba inwestycji w skali globalnej stopniała w pierwszych dwóch miesiącach o 15 proc., w marcu zaś aż o 50 proc. W rezultacie obecne prognozy mówią o 40 procentowym spadku w skali całego roku. Polska póki co dosyć dobrze się przed tym spadkiem opierała. 

fDi Intelligence informował, że w okresie pomiędzy styczniem, a kwietniem zagraniczni inwestorzy ogłosili u nas 165 projektów, czyli o 20 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to nasz kraj z liczbą 373 zapowiedzianych projektów znajdował się na piątym miejscu w Europie. Wyprzedzały nas Wielka Brytania, gdzie było ich 1271, Niemcy – 702, Hiszpania – 658 i Francja – 500. 

Wiele jednak wskazuje na to, że dalej nie będzie tak różowo, bo nasz kraj nie budzi już wśród inwestorów takiego zaufania jak kiedyś. „Z badań działających w Polsce bilateralnych izb handlowych wynika, że zagraniczne firmy coraz gorzej oceniają poziom przewidywalności polityki gospodarczej polskiego rządu i stabilności polityczno-społecznej”, czytamy w Rzeczpospolitej. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.