09.04.2020/17:08

Koronawirus w supermarkecie może przemieścić się na osiem metrów

Według naukowców z uniwersytetu Aalto w Finlandii chmura wirusów po pojedynczym kaszlnięciu bez maseczki i zasłonięcia twarzy dłonią może przemieścić się na odległość nawet 8 metrów - podaje portal.abczdrowie.pl.

Naukowcy i studenci z uniwersytetu Aalto stworzyli animację komputerową, która pokazuje, jak długo wirusy (w tym koronawirus SARS-CoV-2) utrzymują się w powietrzu. Model zakłada rozprzestrzenianie się chmury wirusów w supermarkecie. Okazuje się, że nawet jeśli chory robi zakupy w alejce obok, ale odkaszlnie, chmura wirusów bez przeszkód rozprzestrzeni się aż na 8 metrów - podaje portal.abczdrowie.pl.

Zdaniem prof. Ville Vuorinen z Aalto University w Finlandii, koronawirusem można zarazić się w sklepie, a wstępne wyniki wskazują, że cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono. Wirus nie opada bowiem na podłogę od razu, a porusza się w powietrzu częściowo osiadając na napotkanych przeszkodach.

Prof. Ville Vuorinen dowodzi, że ktoś zarażony może odkaszlnąć i odejść, a wirusy zostają w tym miejscu jeszcze około 6 minut. Fińscy naukowcy twierdzą, że jest to kolejny dowód na to, że noszenie maseczek w przypadku koronawirusa jest niezbędne. Głównym argumentem jest fakt, że część z nas choruje bezobjawowo, ale również czas inkubacji SARS-CoV-2 jest długi, bo wynosi według WHO od 2 do 14 dni (niektórzy naukowcy zwracają jednak uwagę, że może to być więcej niż 20 dni).

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • 4ff 10.04.2020

  i po co pisać komentarze jak cenzura je blokuje! ludziska, to medium też należy do Rotszyldów!!!

 • dd 10.04.2020

  to nawet więcej niż głupota!!! dosyć już tej kłamliwej propagandy!!! wirus mieszka za wielką wodą!!!i

 • Klient 10.04.2020

  O tym trzeba mówić głośno. Tak głośno aż usłyszą berety. Wymyślili sobie spacery do sklepów po 4-5 dziennie. A towar pierwszej kolejności - ocet lub 2 kajzerki...

 • Baba z woza 10.04.2020

  Do Tu i teraz. Wspominają. PO starała się wprowadzić co tygodniowe badania nawirusa dla pracowników medycyny i pracowników supermarketów. Ale PiS głosował przeciw.

 • Tu i teraz 09.04.2020

  A kasjerzy pracują i pracują... Narażać pracusi i zupełnie NIC o tym nie wspominać! Podejrzewam, że i zadość uczynienia nie dostaną w razie problemów zdrowotnych. No i za ryzyko, na które się nie godziły przy zatrudnieniu - też zero.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.