03.02.2021/16:58

Koronawirus zmniejszył popyt na kakao. Cena czekolady spadła

Pandemia spowodowała zamknięcie restauracji, a to z kolei przyczyniło się do zmniejszenia zapotrzebowania na kakao i w konsekwencji spadek cen wyrobów czekoladowych.

O sprawie pisze portal gazetaprawna.pl, przywołując wypowiedź Michała Stajniaka, eksperta firmy XTB. Podkreśla on, że w najbliższym czasie można spodziewać się jednak podwyżek. Z jednej strony w kolejnych krajach restauracje będą otwierane, z drugiej pojawiły się problemy ze zbiorami. Strajki w Wybrzeżu Kości Słoniowej i złe nastroje tamtejszych rolników mogą przyczynić się do zmniejszenia podaży. Podobnie, jak niekorzystne warunki pogodowe.

Stajniak przewiduje, że ceny kakao kogą niebawem osiągnąć poziom 2900 dolarów za tonę. Daleko im jedna będzie do rekordów sprzed pięciu lat, gdy za tonę płacono nawet 3400 dolarów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także