31.10.2017/15:53

Kościół chce zakazu handlu w każdą niedzielę. "Milczenie byłoby zaniedbaniem"

Konferencja Episkopatu Polski jest zaniepokojona losem ustawy zaproponowanej przez NSZZ "Solidarność". Kościół popiera zakaz handlu w każdą niedzielę - wynika z oficjalnego oświadczenia Prezydium KEP.

Biskupi w liście wyrazili chęć przywrócenia niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych. - Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego - brzmi treść oświadczenia.

Według biskupów Solidarność ma prawo walki o wolne niedziele dla pracowników sektora handlowego. 

- Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi i tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego - brzmi treść listu.

Konferencja zaapelowała do osób mających wpływ na kształt prawa, by poparli wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę. - Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę - pisze KEP.

Przypomnijmy, krytycznie o aktualnym projekcie ustawy wyrażał się m.in. przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda. 

Jak powiedział Piotr Duda, aktualny projekt jest wyłącznie projektem PiS. Według niego wprowadzenie ustawy to "głęboka rysa" na współpracy pomiędzy związkiem a partią.

Przewodniczący NSZZ Solidarność zaapelował do posłów, którzy należą do związku, o wprowadzenie stosownych poprawek na etapie drugiego czytania ustawy.

Drugie czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele odbędzie się 9 listopada. Zakaz handlu w niedziele ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2018 r. Sklepy zamknięte będą w pierwszą, trzecią i piątą niedzielę w miesiącu, a otwarte - w drugą i czwartą (chyba, że przypadnie wtedy święto). Handel pozostanie dozwolony także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy. Oprócz tego przewidziano 23 wyłączenia podmiotowe, m.in. dla stacji paliw i aptek. Tak będzie wyglądał niedzielny handel, jeśli ustawa przyjęta zostanie w obecnym kształcie, czyli z 10 poprawkami przegłosowanymi w sejmowej podkomisji i ok. 20 wprowadzonymi w komisji.

Dodaj komentarz

52 komentarze

 • GnojonyprzezBABY 07.11.2019

  Jak będzie ZAKAZ HANDLU w NIEDZIELĘ to już nie będzie KOŚCIÓŁ handlować GAZETKAMI KOŚCIELNYMI i innymi DEWOCJONALIAMI ? N A P E W N O ?!

 • Wolność zwycięży 02.11.2017

  DO tego portalu też dotarła nikczemna, dobra zmiana pisowska i komentarze są ocenzurowane.

 • Albert 02.11.2017

  A ja bym chciał aby kler płacił podatki i aby każdy ksiądz prze objęciem parafii składał oświadczenie majątkowe, tak samo powinien składać oświadczenie po tym jak opuszcza daną parafię.

 • Adam bez Ewy 31.10.2017

  Nie uszczęśliwiajcie nad na siłę! Takich katolików świętych od niedzieli na pewno nam nie trzeba , co widać w sejmie i senacie i Toruniu. Tacy biskupi mądrzy a nie wiedzą ze są i niekatolicy? To jawny przejaw braku tolerancji :(

 • Krzysztof 31.10.2017

  No właśnie, a my nie chcemy niedzieli wolnej tylko chcemy w niedzielę pracować, wiele osób woli na przykład wolną Sobotę dla rodziny i Boga, bo jak się okazuje to sobota jest dniem świętym 7 Dzień Tygodnia. (treść niezgodna z regulaminem usunięta)

 • Leshtal 31.10.2017

  Kościół raz na zawsze od państwa.. Zamknąć im usta w cholere

 • DANIELEK 31.10.2017

  TVN to Niemiecki interes !!! TVN jest nastawiony tylko na krytykę, kiedy jest zagrożony interes Niemiec !!!

 • Wir... 31.10.2017

  ****** - Kler nie jest Państwem wynaniowym , niech trzyma się swojej działki i głosi Chrystusa i jego ewangelię, od rządzenia jest rząd RP. Pozdrawiam... *************************************************************************************

 • krokodyl19@ 31.10.2017

  Klehy podatkow nie placq nieh zaimq wiarq i ludzmi a nie kasq i ryje do polityki tulq judasze podszywaiq pod boga a zqdzqcym pale lizq

 • krokodyl19@ 31.10.2017

  Klehy podatkow nie placq nieh zaimq wiarq i ludzmi a nie kasq i ryje do polityki tulq judasze podszywaiq pod boga a zqdzqcym pale lizq

 • Mak 31.10.2017

  Tak zjebanych komentarzy dawno nie czytałem. Nikt nikogo do kościoła siłą nie zapędza. A i na tacę nie ma musu dawać. Niedzielę były wolne od pracy odkąd pamiętam. Nawet komuna,która na kościół patrzeć nie mogła,niedziel pracujących nie zrobiła. I tak powinno być. A ci zasrani dorobkiewicze nie zbiednieją. To co mam kupić i tak kupię,jak nie w niedzielę to w tygodniu...

 • wask 31.10.2017

  miny mają bardzo wesole........!!!!!!! wiadomo oni nie robią zakupów.......!!!!!!!!

 • He??? 31.10.2017

  Zabraniają, dlaczego? Dlatego żeby ludzie zamiast w marketach zostawiali kasę na kościelnych tacach w niedziele. Żałosne posunięcie. Ponadto jakim prawem instytucja kościelna domaga się zmian w prawie? To chyba nie ich działka. Co boże Bogu, co Cezara cezarowi - zuchwale maciory.

 • xxx 31.10.2017

  To powinni też pozamykać kościoły, gdyż też sprzedają hostię i dostają w zamian wynagrodzenie.

 • jk Józef 31.10.2017

  Zabraniać to mogą sobie , nikt ich nie zmusza do chodzenia do marketów tak jak nas do chodzenia do kościoła

 • Ja 31.10.2017

  Ok. Pod warunkiem że w kościołach nie będzie kazań politycznych a w telewizji będą mówić jedynie o Bogu

 • Ministrant 31.10.2017

  Sklepy będą zamknięte to ludzie przestaną chodzić do burz.nicy ...

 • Ernest 31.10.2017

  A dlaczego chcą zakazać tylko handlu w niedzielę ? Zakazać pracy ! Restauracje, kawiarnie kluby kina teatry autobusy tramwaje itd. tam też pracują ludzie i należy się im wolna niedziela. Do teatru czy kawiarni chodzić w pozostałe dni tygodnia, autobusami też można sobie darować jazdę w niedzielę. Prawda że to głupota ?

 • Ministrant 31.10.2017

  Sklepy będą zamknięte to ludzie przestaną chodzić do burz.nicy ...

 • Klient 31.10.2017

  A tak zamknąć kościoły w niedzielę bo też prowadzą pracę zarobkową i niech te lenie zamków się i przestaną judzic jestem katolikiem i wiem jak się żyje w kraju w którym kler zaduzo się wtrąca do polityki i do wolności swobód obywatelskich a z katolicyzmem mają mało wspólnego

 • Kruk 31.10.2017

  To w kościele niech nie pracują w niedziele i tyle takie ich prawo! Niech mi życia nie ustawiają.

 • Polak 31.10.2017

  To niech nie handlują w niedzielę! Nikt im nie każe! A dla mnie kościół to banda hochsztaplerów i nie zgadzam się na podporządkowywanie im mojego życia.

 • cicho 31.10.2017

  Te bajeranty pasorzyty oglupiaja oszukuja grabja zeruja zastraszaja spoleczenstwo przez ponad 1050 lat jak dlugo ten cyrk z nimi bedzie trwal

 • Wolna wola 31.10.2017

  Kođci yapomnia e cyowiek yosta obdaryonz pryey Boga wolna wol_ Jzch, a ja musye pracowa ebz utryzmac rodyine, chzba e Kođci yapaci mi ya te cige đwita i dni wolne od pracz, to moge w nie nie pracowa.

 • Kris 31.10.2017

  Klechy do kruchty a nie polityki

 • uio 31.10.2017

  kościół ma tyle do tego jak żyda za okupacji

 • 123 31.10.2017

  ale kler może handlować wiarą w niedzielę i święta

 • Zyczliwy 31.10.2017

  Te stare capy to niech sobie zakazują wejścia do kościołów tym pedałom wszystko przeszkadza stare debile

 • janek 31.10.2017

  Kościół w Polsce a wierzący Polacy to od pewnego czasu dwie odrębne społeczności.Kościelni dostojnicy niech wypowiadają się wyłącznie w swoim imieniu.

 • łowiecka 31.10.2017

  Tłumaczenie: Co jest kuria, zamawialiśmy cztery niedziele i cztery mają być. I żadnych monet na tacę! Poniatno?

 • Robert Białas 31.10.2017

  Ehh ludzie, jacy wy jesteście aroganccy i niewyrozumiali, pisząc ten komentarz nastawiam się że w miejscu takie jak to będzie zminusowany doszczędnie bo oczywiście dla was liczy się materializm i kasa na pierwszym miejscu a uczucia, rodzina, na drugim, ja przedatawiam odmienne wartości. Przedstawiciele kościoła wyraźnie powiedzieli że są za tym bo chcą aby spędzać niedziele z własną rodziną a nie w pracy czy w samotności chodzić po sklepach. Bądźcież wyrozumiali, myślicie że temu pracownikowi chce sie siedziec w tych sklepach do tej 22 w galeriach w niedziele? Jak kochacie swoją rodzine to tak samo przykro by wam było gdy waszego syna czy córki nie ma w niedziele w domu z wami bo musi siedzieć w pracy. Ten pracownik też chce mieć swoje życie i gdy widze jak biedni zapieprzają w niedziele do tak późna to żal mi ich. Gnoić Kościół to pierwsi jesteście, tak jakby to było coś złego iść na msze posłuchać o tym żeby być dobrym człowiekiem i nie kraść, szanować żonę i rodzinę. Kochać.

 • prawda taka 31.10.2017

  KOSCIOL to najbogatsza na swiecie instytucjia religijno kryminalna choc chandluje towarem ktorego nikt nie widzial

 • andik 31.10.2017

  Choćby były wszystkie sklepy zamknięte to do tej czarnej pedofilskiej mafii i tak nie pójdę w niedziele,amen

 • andrzej lech 31.10.2017

  Choćby były wszystkie sklepy zamknięte to do tej czarnej pedofilskiej mafii i tak nie pójdę w niedziele,amen

 • Obserwator 31.10.2017

  Dajmy wolne w niedzielę : personelowi medycznemu, pracownikom domów kultury, teatrów,kin,aptek,stacji paliw, restauracji, kawiarni,wszystkich sklepów małych i dużych, pracownikom pkp, pks, mzk, elektrowni i elektrociepłowni, strażakom, policjantom, żołnierzom, itd. - zlikwidujmy niedzielę.

 • ff 31.10.2017

  Niech spieprzają złodzieje i okupanci tego narodu

 • plokarer 31.10.2017

  Zakaz handlu w niedziele i może zakaz odprawiania mszy w dni powszednie?

 • Andrzej Siku 31.10.2017

  Ci co nie robią w niedzielę chcieliby aby inni robili.Ja robię jako kelner i zawsze coś dołożę do posiłku.Cała przyjemność po mojej stronie, a klient też wychodzi zadowolony. I dlatego lubię robić w niedziele.

 • roman 31.10.2017

  a kościół ? to przepraszam co to za ciało, co to za strona ?? niech tam w kościółkach odprawiają czary do bóstw a od gospodarki niech się trzymają z daleka !

 • ola 31.10.2017

  Zakaz odprawiania mszy w niedziele i święta.

 • ``Eufrozyna 31.10.2017

  Kościół mógłby się zająć swoimi świątyniami a nie sklepami. Jeśli chodzi o zamykanie czy otwieranie czegokolwiek, to z zadowoleniem przyjąłbym możliwość dzwonienia z wież kościelnych nie wcześniej niż od 8 rano, na przykład, i tylko w niedziele. Dni powszednie bez hałasu z kościołów!

 • Edek. 31.10.2017

  Sklepy potrafią przyciągnąć klientów a klerowi trzeba zakazu handlu a gdzie uczciwa konkurencja o klienta czy to tak po katolicku?

 • sar 31.10.2017

  W sumie ateiści mogliby dalej pracować i obsługiwać tylko klientów ateistów

 • bivi 31.10.2017

  Klechownia niech zamknie mordy. To nie ich sprawa.

 • Józek 31.10.2017

  Czarni złodzieje w sulienkach chcą żeby ludzie chodzili do kościoła i wrzucali na tace zamiast do sklepu to już nie jest kościół to grupa przestepcza wyłudzająca characz czarna niepodatkowana forsa

 • Rambo 31.10.2017

  A Polacy domagają sie zniesienia złodziejskich mszy w Niedziele gdzie zbiera się miliardy złotych nieopodatkowanych pieniedzy

 • Pleban 31.10.2017

  Zakaz chodzenia do koścoła w każdą niedzielę niedziela jest dla rodziny

 • Banita 31.10.2017

  Tak tak zakaz handlu w niedzielę i wpajania wiernym głupot do głowy w kościele to nie średniowiecze o łapówkach nie opodatkowanych nie wspomnę co łaska ha ha ha

 • sondor 31.10.2017

  Ekonomia nie może łączyć się z polityką i nic tu nie pomoże przetykanie tego wątkami religijnymi. Chcemy mieć "czystą" ekonomię - to wara od niej, niech rynek decyduje o tym który sklep pracuje a kory nie. Przypominam sobie Częstochowę i "siostrzyczki" handlujące dewocjonaliami w niedzielę - to też chcecie zabronić - jest popyt, jest handel.!!!

 • Antypislam 31.10.2017

  Niech tez wypoczywaja a oni tylko patrza ile kasy na tacy !

 • Ppawel 31.10.2017

  Super, gosposia zrobi zakupy dla księdza w tygodniu,a przeciętny Kowalski co pracuje tyle, że w tygodniu nie ma siły lub pracuje w takich godzinach, że nie ma kiedy wybrać się do galerii i kupić coś do ubrania lub zrobić większych zakupów. To może niech raz w tygodniu urop bierze aby coś w spokoju sobie kupic a nie w pośpiechu na odwal się. Tak poza tym mszę będą od 6.00 do 22.00 (reszta to cisza nocna) aby naród wybrał się z nudy do kościoła i na tace wrzucał - coś w tym jest, ale chyba nie podatki.

 • jurek1959339 31.10.2017

  Wyłączenie z zakazu niedzielnego handlu sklepów z świętymi obrazkami, to znakomity przykład klerykalnej hipokryzji. Niech zaczną od siebie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.