17.01.2020/13:07

Krzysztof Kowa, prezes Krajowej Spółki Cukrowej: Warunki pogodowe i szkodniki uderzyły w produkcję cukru

KSC podsumowała kampanię cukrowniczą 2019/2020. Z niemal 6 mln ton surowca wyprodukowano 860 tys. ton cukru.

Krajowa Spółka Cukrowa  poinformowała o wynikach kampanii cukrowniczej 2019/2020. W kampanii uczestniczyło siedem oddziałów KSC: Cukrownia Dobrzelin, Cukrownia Kluczewo, Cukrownia Krasnystaw, Cukrownia Kruszwica, Cukrownia Malbork, Cukrownia Nakło oraz Cukrownia Werbkowice.

Kampania w KSC rozpoczęła się 10 września 2019 roku w Cukrowni Werbkowice. Najdłużej trwała w Cukrowni Kluczewo (110 dni). Średni czas kampanii wyniósł 99 dni. Z kolei średni plon buraków cukrowych w Spółce wyniósł 57 t/ha, najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Malbork – 74 t/ha. Średnia polaryzacja, (zawartość cukru w burakach) wyniosła 16,7 proc. W 2019 roku buraki cukrowe, zakontraktowane przez KSC S.A.  uprawiane były na areale ponad 100 tys. ha, przez 15 tys. plantatorów

– W 2019 roku wyzwaniem były niesprzyjające warunki pogodowe i szkodniki, które w największym stopniu pojawiły się w uprawach buraków na wschodzie kraju – powiedział Krzysztof Kowa, prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej.  

Ponadto już w trakcie sezonu, w październiku 2019 roku KSC oddała do użytku Terminal Cukrowy w Porcie Morskim Gdańsk. Własny terminal pozwolił na ograniczenie wynajmu powierzchni w magazynach zewnętrznych, co przyczyniło się do obniżenia kosztów związanych z logistyką. Dzięki tej inwestycji spółka zwiększa możliwości dotyczące pozyskiwania nowych rynków zbytu. Ze względu na spadek spożycia cukru w Unii Europejskiej duże znaczenie mają rynki pozawspólnotowe.  Podczas kampanii w  2019 roku wysłano z terminala 60 tys. ton cukru,  między innymi do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. KSC planuje wysyłkę cukru z terminala w wielkości 300 000 ton rocznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.