02.02.2021/09:21

Krzysztof Poznański, nowy dyrektor zarządzający PRCH: Chętnie porozmawiamy z rządem o "tarczy galeryjnej" [WYWIAD]

- Od początku pandemii apelujemy do rządu o wdrożenie symetrycznych programów pomocowych, wspierających zarówno najemców, jak i wynajmujących, choćby na wzór tych stosowanych w innych krajach europejskich - mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Rząd zdecydował się na otwarcie galerii od 1 lutego. Lepiej późno niż wcale?

Jest to dobra decyzja i bardzo się z niej cieszymy. W tej chwili w pełni koncentrujemy się na operacjach toczących się w obiektach i zapewnieniu płynnej i przede wszystkim bezpiecznej działalności, zarówno pracownikom, jak klientom obiektów handlowych. Nie ma dla nas nic ważniejszego.

Sklepy zdążyły się przygotować do ponownego otwarcia?

Branża handlowa bardzo oczekiwała tego otwarcia. Znaczna część sklepów zdążyła na czas, choć trzeba przyznać, że po raz kolejny przygotowania do otwarcia przebiegały w ekspresowym tempie, gdyż o przywróceniu handlu z dniem 1 lutego dowiedzieliśmy się podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia, pod koniec ubiegłego tygodnia. Niektórzy najemcy nie zdążyli z zatowarowaniem, ale są też tacy, którzy ze względu na trudną sytuację i wcześniejsze decyzje mają braki w personelu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłaszając odmrożenie centrów handlowych powiedział, że skutek epidemiczny zamknięcia galerii „nie był wyraźnie zauważalny”. Stwierdził też, że rząd „opiera się na badaniach, które zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które mówią, że handel jest stosunkowo bezpieczny”. Jak pan odbiera takie słowa po trzech lockdownach galerii, trwających łącznie 15 tygodni?

Z jednej strony odbieram te słowa z dużą satysfakcją. Informacje przekazywane regularnie przez PRCH do przedstawicieli rządu faktycznie pokazywały, że lockdowny dla centrów handlowych nie mają wpływu na poziom zakażeń. Nałożyliśmy na powszechnie dostępne dane na temat liczby zakażeń daty działalności centrów handlowych i wyraźnie widać, że otwarte centra handlowe nie miały wpływu na wzrost liczby chorych. Co równie ważne, centra handlowe wdrożyły najwyższe standardy bezpieczeństwa, zarówno te związane z regularną dezynfekcją, ale także szeroką edukacją i informowaniem klientów o podstawowych zasadach DDM.

Lockdown galerii trwający do końca stycznia będzie już ostatnim? To pytanie wydaje się szczególnie zasadne w kontekście słów Adama Niedzielskiego.

Cała branża ma nadzieję, że lockdowny mamy za sobą. Jednak do tej pory byliśmy zaskakiwani wieloma decyzjami, więc jestem ostrożny w przewidywaniu przyszłości. Liczymy, że był to ostatni lockdown.

Jak mocno napięte są w tej chwili relacje pomiędzy właścicielami centrów handlowych a najemcami? Emocji po obu stronach z pewnością nie brakuje.
Najemcy i wynajmujący mają wiele wspólnych celów – możliwość nieprzerwanego prowadzenia działalności, odbudowywanie lojalności klientów i dbałość o bezpieczeństwo obiektów handlowych. Jak pokazały doświadczenia z ubiegłego roku, potrafimy dojść do porozumienia i nie są potrzebne ustawowe regulacje łączących nas relacji. Wspólnie z najemcami tworzymy jeden ekosystem. Centrum handlowe bez najemców nie istnieje, a z kolei najemcy bez centrum handlowego nie zbudują w Polsce silnej sieci sprzedaży.

Domyślam się, że po abolicji czynszowej z wiosny minionego roku będziecie państwo apelować do rządu, żeby tym razem absolutnie nie pomagał w układaniu relacji właściciel-najemca na nowo?

Zależy nam bardzo na tym, żeby rząd uporządkował sprawy związane z abolicją czynszową, ponieważ jest sprzeczna z polskim porządkiem prawnym – w aspekcie cywilistycznym i konstytucyjnym. Dysponujemy eksperckimi opiniami prawnymi, potwierdzającymi, że art. 15ze tzw. ustawy covidowej narusza konstytucję, kodeks cywilny i międzynarodowe umowy o ochronie inwestycji. Jest to regulacja brutalnie ingerująca w relacje pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Przepis ten powinien być jak najszybciej usunięty z  ustawy covidowej, ponieważ uprzywilejowuje jedną grupę, najemców, względem drugiej, wynajmujących - na których w całości zostały przerzucone koszty tej regulacji. Jednocześnie wynajmujący zostali wyłączeni z możliwości ubiegania się o pomoc w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych. Od pierwszych lockdownów, czyli od marca ubiegłego roku, apelujemy do rządu o wdrożenie symetrycznych programów pomocowych, choćby na wzór tych stosowanych w innych krajach europejskich w zakresie dofinansowania do czynszów.

Kto najmocniej „oberwał” z powodu pandemii? Jak rozkłada się koszt koronakryzysu i lockdownów, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkich uczestników rynku centrów handlowych?

Trudno wskazać w tej chwili, kto „oberwał” najmocniej. Utrata obrotów przez najemców centrów handlowych w 2020 r. to szacunkowo 38,5 mld zł, co stanowi 29 proc. całorocznych obrotów, natomiast straty właścicieli centrów handlowych włączając ostatni lockdown to 5 mld zł, czyli ok. 45 proc. ich rocznych przychodów. Do tego dochodzą straty Skarbu Państwa rzędu 6,2 mld zł na samym tylko podatku VAT. Należy tu zaznaczyć, że ciężar kryzysu nie był i nie jest równo rozłożony, ze względu na oferowaną pomoc państwa lub jej brak. W centra handlowe dodatkowo uderzył i zachwiał ich stabilnością finansową art. 15ze, nie wspominając o dobrowolnych obniżkach czynszów zaoferowanych najemcom, które pozwalają jednej stronie znacząco zmniejszyć koszty działalności.

Ciąg dalszy wywiadu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • x 04.02.2021

    @pracownik handlu, powiedz o wolnym np. pracownikom stacji benzynowych. ja i wiele osób woli odpoczynek w tygodniu, kiedy można załatwić różna sprawy, np. w urzędach albo po prostu odpocząć

  • PRACOWNIK HANDLU 03.02.2021

    nikt sie nie wyrzeknie niedzielnego wypoczynku,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także