25.02.2021/16:31

Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał: Hurtownie spożywcze mają coraz większe problemy z płynnością finansową

- Niektóre branże jak turystyczna, hotelarska, HoReCa są bardzo narażone przez restrykcje i blokady, przez co w tych branżach jest bardzo źle, jeżeli chodzi o płynność finansową. Niektórzy nasi kontrahenci komunikują, że jak tak dalej pójdzie, to zamkną swoje biznesy i ogłoszą upadłości. W trudnej sytuacji są też dystrybutorzy, którzy specjalizowali się w dostawach do tych branż, w tym gastronomii - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Tokarz, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Specjał.

Jak mogą wyglądają obecnie problemy z płynnościowe w branży hurtowej i detalicznej?

Problemy z płynnością w branży hurtowej systematycznie narastają. Banki i ubezpieczyciele coraz bardziej boją się tego, co może spotkać przedsiębiorców w okresie pandemii. Mamy pełną świadomość, że niektóre branże jak turystyczna, hotelarska, HoReCa są bardzo narażone przez restrykcje i blokady, przez co w tych branżach jest bardzo źle, jeżeli chodzi o płynność finansową.

Niektórzy nasi kontrahenci komunikują, że jak tak dalej pójdzie, to zamkną swoje biznesy i ogłoszą upadłości. W trudnej sytuacji są też dystrybutorzy, którzy specjalizowali się w dostawach do tych branż, w tym gastronomii. Dla nas była to istotna branża, ale udało nam się bardzo szybko uzupełnić braki w handlu z HoReCą innymi klientami.

Jednocześnie liczymy, że gdy sytuacja branży gastronomicznej wróci do normalności, to będziemy gotowi, żeby ją efektywnie obsługiwać. Cały czas mamy kontakt z tą branżą, ponieważ funkcjonuje sprzedaż posiłków na wynos, ale w wielu przypadkach są to bardzo nikłe wolumeny sprzedażowe.

Rosną koszty pracy i energii elektrycznej, w dodatku mamy podatek od sprzedaży detalicznej i opłatę cukrową. Jak to wpłynie na sytuację w sektorze?

Rzeczywiście, trochę tych zmian mamy. Podwyżka płacy minimalnej z 2600 do 2800, podwyżka z tytułu umowy zleceń, wzrost cen energii, wzrost cen gazu, wzrost kosztów paliwa, wzrost prowizji bankowych, wszystkie te elementy spowodują podwyżki cen i tego nie unikniemy. Podwyżki pójdą od producentów, którzy pierwsi je odczują do dystrybutorów, a następnie klienci zobaczą je na półkach sklepów detalicznych.

Podwyżki następują już systematycznie od jesieni, a w tym momencie są już one zapowiadane i wiemy, że nastąpią. W związku z czym musimy przełożyć podwyżkę na dalszych odbiorców, co skończy się podwyżkami cen dla konsumentów. Kolejną sprawą faktycznie jest podatek cukrowy, podatek "od małpek", które rzeczywiście spowodują wzrost cen w tych kategoriach produktów, wiemy mniej więcej o ile i są to bardzo duże podwyżki, bo niektóre produkty podrożeją o nawet 40 proc.

Także albo producenci zmieniają receptury, by produkt był w mniejszym stopniu lub w ogóle nie narażony na te podatki, albo zostanie podniesiona cena lub zmieniona wielkość i gramatura produktu. Klient na pewno zauważy podwyżki cen, może nie od 1 stycznia, bo wszyscy robią zapasy, by jak najdłużej móc utrzymać dawną cenę. Wiele sieci pyta się nas czy mamy jeszcze któreś z tych produktów.

Jakiego wzrostu cen spodziewa się pan dla klienta ostatecznego? Mówię o całym rynku FMCG, przy uwzględnieniu wspomnianych wcześniej czynników i samej inflacji.

Szacujemy, że w branży spożywczej będzie to ok. 5-7 proc.

Jak opłata cukrowa przełożyła się na ceny?

Ceny pójdą w górę, na pewno spadnie popyt, konsumenci przerzucą się na substytuty.

Panie Prezesie chciałbym jeszcze zapytać czy was w ogóle dotknie podatek handlowy, a jeśli tak, to na ile?

Podatek handlowy nas nie dotknie, nie przewidujemy z tego powodu żadnych podwyżek cen. Nasze sklepy detaliczne nie osiągają takich obrotów, które podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku handlowego. Posiadamy 60 sklepów własnych, natomiast mają one różne powierzchnie i mieścimy się w pierwszym progu i nie będzie to miało wpływu na podwyżki cen.

Czy podatek handlowy wyrówna pod względem konkurencyjności szanse dużych zagranicznych podmiotów i mniejszych krajowych operatorów?

Trudno jednoznacznie powiedzieć.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także