04.04.2023/11:24

Książka - towar luksusowy?

W ostatnich latach poprawiła się w Polsce sytuacja czytelnictwa - Polacy czytają coraz więcej książek, zarówno wersji tradycyjnych, jak i elektronicznych. Zwiększa się także stopniowo liczba sprzedanych książek. Jednak wraz z dramatycznie wzrastającą inflacją, wzrasta także ich cena. Czy książka stanie się niedługo produktem luksusowym, dostępnym tylko dla najbogatszych?

Zagłębmy się w tę kwestię z ekspertami Promocodius.

Czytamy coraz więcej książek

W czasie pandemii znacząco wzrosła w Polsce sprzedaż książek, zwłaszcza przez internet. Brak dostępu do wydarzeń kulturalnych i konieczność pozostania w domu sprawiła, że Polacy czytali więcej. Pomimo powrotu do w miarę normalnego funkcjonowania, ten trend się utrzymał i książki nadal kupowane są często, zarówno ich wersje papierowe, jak i elektroniczne. Okazuje się, że w 2020 roku 42% Polaków zadeklarowało, że przeczytało co najmniej jedną książkę lub jej fragment, co jest wynikiem najlepszym od kilku lat, a trend ma tendencję wzrastającą.

Więcej książek - mniej księgarni?

Niestety pandemia odcisnęła swoje piętno na tradycyjnych małych księgarniach, których liczba drastycznie spadła w ciągu ostatnich trzech lat. W czasie lockdownu znacząco wzrosła sprzedaż książek przez internet, niektóre księgarnie online zanotowały nawet 80% wzrost sprzedaży. Jednak sklepy stacjonarne nie mogły konkurować ani cenowo, ani dostępnością, z sieciówkami czy księgarniami internetowymi i spora część z nich zmuszona była zamknąć swoje sklepy. 

Ze względu na wzrastającą inflację oraz koszty utrzymania biznesu (ceny prądu, gazu itp) ten trend nadal się utrzymuje. Wiele małych księgarni nie jest w stanie zarobić na sprzedaży stacjonarnej książek wystarczająco, aby utrzymać swoje sklepy.

Czy wzrost cen książek wpłynie na ich sprzedaż?

Wraz z szalejącą inflacją i wzrastającymi cenami surowców, między innymi papieru, rosną także ceny książek. Na razie nie są to skoki dramatyczne, lecz jeśli trend się utrzyma, w 2023 roku przyjdzie nam zapłacić za tę samą książkę około 20% więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że sprzedaż książek może spaść - zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty życia - konsumenci postawieni przed decyzją wybiorą najpierw towary pierwszej potrzeby, którymi książki niestety nie są.

Okazuje się jednak, że ceny książek elektronicznych nie rosną w tym samym tempie, co ceny wydań papierowych, dlatego przerzucenie się na czytnik e-booków może okazać się ekonomicznie uzasadnioną decyzją, zwłaszcza jeśli czytasz sporo książek. Warto także pamiętać o bibliotekach - tutaj czekają na Ciebie tysiące ciekawych tytułów dostępnych właściwie za darmo.

Ze względu na wzrastającą inflację oraz koszty utrzymania biznesu (ceny prądu, gazu itp) ten trend nadal się utrzymuje. Wiele małych księgarni nie jest w stanie zarobić na sprzedaży stacjonarnej książek wystarczająco, aby utrzymać swoje sklepy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także