23.01.2017/13:19

Leki bez recepty "znikną" ze sklepów i stacji paliw? Walka toczy się o blisko 400 mln zł

Polski Związek Producentów Leków bez Recepty PASMI oraz branżowe organizacje handlowe takie jak POHiD, PIH i FPH liczą na to, że Ministerstwo Zdrowia wycofa się z części proponowanych zmian w przepisach regulujących sprzedaż produktów leczniczych w placówkach pozaaptecznych (rynek warty dziś ok. 394 mln zł). Ich zdaniem przygotowane przez resort regulacje będą niekorzystne nie tylko dla producentów i handlu, ale również dla konsumentów.

- Wprowadzenie projektowanego przez Ministerstwo Zdrowia Rozporządzenia może doprowadzić do zamknięcia sprzedaży pozaaptecznej leków, mimo ustawowej możliwości jej prowadzenia, w związku z przeszkodami faktycznymi, pozornie służącymi pacjentom. Rzeczywistym skutkiem będzie uniemożliwienie dostępu do leków „pierwszej potrzeby” dla prawie 50 proc. polskiego społeczeństwa w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, gdzie dostęp do aptek jest ograniczony zasięgiem geograficznym, jak również dniami wolnymi od pracy i godzinami nocnymi - twierdzą przedstawiciele PASMI.

Jak uważa Ewa Jankowska, prezes PASMI, wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w projekcie rozporządzenia doprowadzi do sytuacji, w której wytwórcy nie zdążą przeprowadzić niezbędnych zmian rejestracyjnych, jak również zmian technologicznych w procesie produkcji. - Taki stan rzeczy przełoży się na dostępność leków w sklepach ogólnodostępnych oraz na stacjach benzynowych – uważa Jankowska.

PASMI i branżowe organizacje handlowe apelują do Ministerstwa Zdrowia m.in. o utrzymanie w pozaaptecznej sprzedaży detalicznej produktów leczniczych spełniających dotychczasowe kryteria do czasu wygaśnięcia ich terminu ważności oraz o uwzględnienie w przepisach przejściowych producentów i hurtowni, przez zapewnienie co najmniej 6-miesięcznego okresu na wprowadzanie do obrotu produktów spełniających dotychczasowe kryteria.

Organizacja zrzeszająca producentów leków bez recepty chce także pozostawienia na liście grup terapeutycznych leków stosowanych w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego oraz leków stosowanych miejscowo w bólach stawów i mięśni, pozostawienia dawki paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego na poziomie 500 mg, oraz utrzymania dotychczas dopuszczonych substancji stosowanych w stanach zapalnych i bólu gardła.

W odpowiedzi na plany Ministerstwa Zdrowia, PASMI proponuje także ujednolicenie dopuszczalnych maksymalnych wielkości opakowań dla poszczególnych kategorii leków, w sposób uwzględniający bezpieczeństwo stosowania i doraźność terapii, a także techniczne i produkcyjne możliwości wytwórców. W przypadku leków przeciwbólowych i przeciwalergicznych miałby obowiązywać limit 10 sztuk leku w opakowaniu, w przypadku leków na gardło, na zgagę i nadkwaśność i leków przeciwbiegunkowych limitem miałoby być 12 sztuk, a jeśli chodzi o nikotynową terapię zastępczą - maksymalnie 30 sztuk w opakowaniu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.