01.08.2016/16:11

Leki przeciwbólowe znikną ze sklepów?

Resort zdrowia pracuje nad zmianami w prawie dotyczącym sprzedaży leków. W ich efekcie preparaty OTC mogą zniknąć ze sklepów – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Na zmianie zasad sprzedaży leków najbardziej zależy Naczelnej Radzie Aptekarskiej (NRA), która chciałby przejąć kontrolę nad pozaapteczną sprzedażą leków OTC (m.in. w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych i kioskach), wartą rocznie około pół miliarda złotych. Aptekarze argumentują, że leki są w takich placówkach sprzedawane przez osoby niemające odpowiednich kwalifikacji oraz często przechowywane w niewłaściwych warunkach. Rząd zdaje się przychylać do tej wersji, bo analizuje różne pomysły NRA, która zaproponowała m.in. sprzedaż poza aptekami leków w mini opakowaniach dwu lub czterotabletkowych. Przedstawiciele środowisk handlowych podkreślają, że zmiany mogą doprowadzić do negatywnych skutków, m.in. likwidacji sprzedaży sklepowej leków. Ucierpią na tym konsumenci, zwłaszcza ci ze wsi i mniejszych miast, gdzie może całkowicie zniknąć dostęp do środków przeciwbólowych i przeciw przeziębieniu. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.