15.05.2017/09:09

Lepsze wyniki dzięki pracy u podstaw

Próbując udoskonalić proces produkcji, czasem trudno jest wdrożyć trwałe inicjatywy operacyjne. Rozwiązania tworzone na poziomie kierownictwa często nie uwzględniają podstawowych zadań, takich jak konserwacja i czyszczenie. Większość kadry zarządzającej ma świadomość, że przed wprowadzeniem zmian należy spojrzeć na procesy z perspektywy pracownika. Jednocześnie badania dowodzą, że w praktyce zdarza się to rzadko.

Rozmowy z pracownikami to pierwszy krok do określenia zakresu planowanych zmian. Konserwacja i czyszczenie wydają się być mało istotne, ale stanowią znaczącą część pracy wykonywanej w hali produkcyjnej. Udoskonalenia w tych dziedzinach mają duży wpływ na całkowitą produktywność.
 
Problem: jak sprawić, aby utrwaliły się zmiany
Zamiast wdrażać długoterminowe inicjatywy, wiele firm skupia się na szybkich zmianach dla potrzeb bieżącej produkcji i stosuje schematyczne działania, które nie uwzględniają faktycznych potrzeb pracowników. Firmy niekiedy chcą zbyt szybko wdrożyć zmiany produkcyjne, zapominając, iż pracownicy – w tym kierownicy – mogą nie być na nie gotowi.
 
Rozwiązanie: zacznij od podstaw
Kierownicy powinni zacząć od poproszenia pracowników o określenie kluczowych wyzwań w codziennej pracy. Można tego dokonać poprzez wspólne spędzanie czasu z pracownikami w hali produkcyjnej, obserwowanie ich pracy i zadawanie pytań o sposób wykonywania poszczególnych czynności. Gdy pracownicy poczują się zaangażowani w identyfikację problemów oraz szukanie rozwiązań, chętniej akceptują nowe procesy. Zrozumienie potrzeb pracowników pozwala określić kierunek planowanych zmian, np.: w zakresie organizacji pracy lub doboru lepszych produktów do czyszczenia.
 
„5S czyszczenia”
Jedną z metod zarządzania jest model 5S. Jest to pochodząca z Japonii dynamiczna metoda wspierająca poprawę wydajności. Tork zaleca korzystanie z modelu 5S w celu zidentyfikowania potrzeb organizacji. Należy zacząć od zaangażowania pracowników, stworzenia listy priorytetowych zmian oraz uproszczenia operacji czyszczenia i wycierania. Na podstawie modelu, Tork stworzył „5S czyszczenia”, aby pomóc w realizacji tego celu, a produkty z oferty Tork wspierają ten proces na każdym kroku. Oto szczegóły:   
 
1. Selekcja
Czas na porządki. W każdej hali produkcyjnej sprzątanie składa się z wielu zadań. Pierwszym etapem jest wybór rozwiązań dopasowanych do konkretnych potrzeb. Tork oferuje szeroki wybór produktów do czyszczenia i wycierania. Wysokiej jakości produkty Tork są przeznaczone do zróżnicowanych zadań, a jeden z nich może zastąpić kilka dotychczas używanych.
 
2. Systematyka
Ten etap zwiększa wydajność pracy, magazynowania i dostępu. Połączenie odpowiednich produktów marki Tork z właściwymi dozownikami ściennymi i podłogowymi pozwala na ich instalacje w optymalnych lokalizacjach. Ułatwia to umieszczenie pożądanych produktów tam, gdzie są faktycznie potrzebne.
 
3. Sprzątanie
Na tym etapie zaczynają być widoczne rezultaty zmian. Czysta hala produkcyjna i czyste maszyny ułatwiają szybsze zidentyfikowanie problemów oraz uniknięcie nieplanowanych przestojów. Czyściwo Tork z technologią exelCLEAN® nie tylko zwiększa jakość czyszczenia, ale poprawia też ogólną wydajność. Jak dowodzą badania, pracownicy mogą wykonać zadanie o 35% szybciej, a ich wysiłki zostają zredukowane o 31% w porównaniu do korzystania ze szmat.
 
4. Standaryzacja
Tork z technologią exelCLEAN® umożliwia utrzymanie wyników na stałym poziomie. Niezmiennie wysoka jakość produktów Tork oznacza, że pracownicy nie muszą przeszukiwać stosów szmat w poszukiwaniu tej właściwej.
 
5. Samodyscyplina
To ostatni, kluczowy krok. Zmiany wymagają wiele pracy i wysiłku, ale finalnie należy zadbać o to, aby trwale wpisały się w kulturę pracy. Produkty Tork pomagają utrzymać wyniki zmian, takie jak lepsza czystość maszyn, oraz usprawniają procedury konserwacji i czyszczenia na każdym etapie modelu 5S.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.