26.11.2020/13:45

Lewica szykuje własny projekt ustawy o franczyzie! Krytykuje bierność rządu w tej sprawie

Stworzenie projektu ustawy o franczyzie i wniesienie go do laski marszałkowskiej zapowiedział Maciej Konieczny, poseł Razem (klub Lewicy). Parlamentarzysta zapowiada, że jego ugrupowanie nie odpuści w kwestii uregulowania na poziomie ustawowym kluczowych elementów relacji między franczyzobiorcami a franczyzodawcami.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy zrzeszeni w zespole ds. franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP pracują aktualnie nad stworzeniem Kodeksu dobrych praktyk we franczyzie, licząc na to, że samoregulacja uchroni ich przed ewentualną ustawą o franczyzie. Pomysł uchwalenia takiej ustawy poparty został natomiast w niedawnym raporcie o franczyzie stworzonym na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przez prof. Rafała Adamusa, który opisaliśmy jako pierwsi na portalu wiadomoscihandlowe.pl. W resorcie Zbigniewa Ziobry nie zapadła natomiast jeszcze decyzja, w którym kierunku podążać.

Ustawa albo śmierć

- Wracamy do tematu, bo musimy - mówił w środę poseł Maciej Konieczny. - Pomimo zapewnień rządowych, pomimo pozorowanych rozmów, okazuje się, że rząd nie zamierza uregulować kwestii franczyz w Polsce. Mówimy jasno: żaden kodeks dobrych praktyk tutaj nie wystarczy, potrzebna jest konkretna regulacja, potrzebna jest ustawa franczyzowa. Jeżeli rząd nie zamierza się tym zająć, a ewidentnie nie zamierza, to ja jako poseł deklaruję, że podejmiemy się pracy nad taką ustawą - zapowiedział Konieczny.

Poseł stwierdził podczas wystąpienia, że rynek franczyzy w Polsce jest "patologiczny i nieuregulowany", co "owocuje dziesiątkami tragedii ludzkich". - Ludzie popadają w ogromne długi nie z własnej winy, często popadają w depresję, mnożą się także niestety przypadki samobójstw. (...) Rząd nic w tej kwestii nie zrobił, zdobył się tylko na obietnice bez pokrycia. Dzisiaj rządzący chcą zamknąć temat kodeksem dobrych praktyk. Nie, to nie wystarczy - powiedział poseł Lewicy, zapowiadając stworzenie projektu ustawy. - Położymy go na stół i powiemy: "sprawdzam" - oświadczył.

Jak wskazywał Maciej Konieczny, wielu franczyzobiorców, którym "obiecano, że będą prowadzić własne przedsiębiorstwa", znalazło się w sytuacji, w której "nie mają prawie nic do powiedzenia, lądują z ogromnymi długami wobec urzędów skarbowych, wobec sieci i są tak naprawdę w relacji wyzysku wobec dużo większego, dużo silniejszego podmiotu".

Mec. Piotr Ziółkowski, który reprezentuje byłych franczyzobiorców i byłych ajentów Żabki oraz innych sieci w kilkudziesięciu sprawach, chwalił w środę raport prof. Adamusa. - Ten raport jest naprawdę bardzo dogłębną analizą rynku franczyzowego, która wprost wskazuje, że kwestie dotyczące praw i obowiązków stron umowy franczyzowej w polskim systemie prawnym na chwilę obecną nie są uregulowane w sposób wystarczający i wymagana jest głęboka analiza obowiązujących przepisów pod kątem stworzenia ustawy - powiedział Ziółkowski. - W mojej ocenie taka ustawa franczyzowa, dedykowana tej branży, jest niestety konieczna. (...) Podjęcie próby stworzenia aktu prawnego rangi ustawowej jest rzeczą oczywistą, ale i konieczną dla osób, które funkcjonują w takim systemie - dodał prawnik.

Obietnice Warchoła

W konferencji wzięła też udział była franczyzobiorczyni Żabki Anna Mendrok, reprezentująca Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców, do którego zapisały się osoby, których przygoda z biznesem franczyzowym skończyła się długami. To właśnie członkowie tego stowarzyszenia wiosną 2020 r. - gdy podmiot formalnie jeszcze nie istniał - zaapelowały do Ministerstwa Sprawiedliwości o interwencję. Ich problemy nagłośnione zostały przez ogólnopolskie media, co skłoniło ministerstwo do zlecenia raportu o franczyzie. Działania stowarzyszenia wspierane są przez posłów i posłanki Razem.

- Walczymy o sprawiedliwość, o ukazanie nierówności we współpracy oraz o wyjaśnienie ogromnych zobowiązań podatkowych ajentów i franczyzobiorców - mówiła w środę Mendrok. - Zapowiadana walka o sprawiedliwość naszą i tysięcy osób, które czują się pokrzywdzone przez firmę Żabka, nadal trwa. Nie poddajemy się. Opowiadamy w mediach wiele historii i dramatów ludzi, którzy zostali z ogromnymi długami. Byliśmy w wielu urzędach administracji publicznej. Poziom obojętności i ignorancji niestety rośnie. Nie zgadzamy się z tym, aby po raz kolejny problemy tysięcy ludzi pozostały bez odpowiedzi - dodała przedstawicielka SAiF.

Mendrok zarzuciła wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Warchołowi bierność w sprawie problemów franczyzobiorców. - Żadna z obietnic, które padły (podczas dotychczasowych spotkań - red.) nie została dotrzymana. Co więcej, okazało się, że ministerstwo nie jest już zainteresowane pomocą w naszych sprawach. Mówimy: dość. Temat po raz kolejny został zamieciony pod dywan. Apelujemy o wywiązanie się z obietnic, (...) szczególnie teraz, w oparciu o raport, który sam pan zlecił - powiedziała Anna Mendrok.

Ciąg dalszy artykułu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także