23.08.2019/11:06

Liczba niewypłacalnych firm wyższa niż rok temu

W lipcu tego roku liczba niewypłacalności polskich firm wzrosła o 7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku – informuje Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

W lipcu niewypłacalność firm przyspieszyła, ale dane zbiorcze z całego roku są nieco bardziej korzystne dla polskiej gospodarki. Do końca lipca opublikowano bowiem informacje o 577 niewypłacalnych firm wobec 580 w analogicznym okresie przed rokiem

– Te tendencje w zakresie niewypłacalności świadczą o coraz trudniejszym otoczeniu handlowym, w jakim działają polscy przedsiębiorcy. Znaczny wzrost kosztów materiałów i pracy wywiera presję na już i tak niskie marże. Przetrwać mogą tylko te firmy, które dysponują silnymi finansami lub są w stanie szybko i skutecznie dostosować swój model biznesowy do tych wyzwań – powiedział prezes Euler Hermes w Polsce Paul Flanagan.

Najbardziej zagrożone są firmy średniej wielkości, którym brakuje korzyści skali większych konkurentów i elastyczności mniejszych, niszowych graczy.

Ponadto średnie przedsiębiorstwa są zazwyczaj słabo skapitalizowane i tym samym bardziej narażone na wstrząsy, takie jak utrata dużego klienta, jego niewypłacalność lub problemy z realizacją umów.

– Ich rynkowy staż i wcześniejsze osiągnięcia nie gwarantują dalszych sukcesów, dlatego tak istotne jest ścisłe monitorowanie płynności finansowej, a więc przede wszystkim kredytu udzielanego odbiorcom – skomentował Paul Flanagan.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.