20.01.2021/14:08

Liczba transakcji w sektorze e-commerce może w tym roku wzrosnąć nawet o 40 proc. Co to oznacza dla sklepów stacjonarnych?

Miniony rok był dla e-handlu rekordowy. Zdaniem ekspertów bieżący może okazać się jeszcze lepszy donosi portal logistyka.rp.pl. Wszystko za sprawą trwającej wciąż pandemii COVID-19 oraz szybkiemu rozwojowi sprzedaży wielokanałowej. 

Ubiegłoroczne tempo rozwoju rynku e-commerce zaskoczyło wielu. Pierwotne prognozy firmy doradczej Last Mile Experts mówiły, że jego wzrost będzie 20-proc. Ostatecznie oszacowany on został na ponad 15 proc. więcej (+35,4 proc. w stosunku do 2019 roku). Oznacza to, że jego dynamika e-handlu była dwukrotnie wyższa niż w latach ubiegłych. Szacunki ekspertów z Last Mile Experts dotyczące roku bieżącego mówią, że liczba transakcji w tym sektorze będzie w tym roku rosnąć w podobnym, a nawet nieco szybszym tempie, dochodzącym do 40 proc. r.d.r. 

Opinię o tym, że dynamika wzrostu na tym rynku się utrzyma podziela Arkadiusz Kawa, dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania, działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ekspert jest jednak sceptyczny co do tego, że będzie ona wyższa niż w roku 2020. 

Zdaniem Arkadiusza Kawy, gwałtowny rozwój e-commerce nie doprowadzi jednak do upadku wiodących sieci sklepów stacjonarnych. Dla tych podmiotów kluczowe będzie jednak skoordynowanie procesów sprzedażowych, logistycznych i informacyjnych w jednym miejscu, tak aby klient mógł wybrać sobie taki sposób robienia zakupów, który pasuje mu najbardziej. 

Tą drogą wybiera ostatnio wiele sieci. Należą do nich m.in. sieci Auchan, Biedronka, Carrefour, Kaufland, E. Leclerc, Lidl czy Spar, które poza sprzedażą w placówkach stacjonarnych dają klientom możliwość zamawiania produktów przez internet z dostawą do domu, a część z nich także z opcją odbioru osobistego w wybranym sklepie. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także