10.10.2018/11:16

Lidl dostarczy zakupy internetowe do domu klienta... rowerem

W poniedziałek 8 października ruszył sklep online Lidl Simpl, w którym mieszkańcy belgijskiej Gandawy mogą dokonywać zakupów spożywczych. Gandawa stawia w transporcie publicznym na jednoślady i chce być postrzegana jako “miasto rowerów”. Zgodnie z tą logiką, zamówienia złożone w e-sklepie będą klientom dostarczać kurierzy na bicyklach. Maksymalny czas dostawy to dwie godziny.

Aby właściwie ocenić decyzję Lidla, warto zrozumieć lokalną specyfikę Gandawy. Jest to stolica Flandrii i drugie największe miasto Belgii, po Antwerpii. Gandawa jest też największym w Europie obszarem przeznaczonym dla rowerzystów. Miasto ma ponad 400 km ścieżek rowerowych oraz ponad 700 ulic jednokierunkowych, na których rowerzyści mogą się poruszać w obu kierunkach. Gandawa ma też ulice, na których samochody traktowane są jako “goście” i muszą w każdej sytuacji ustępować pierwszeństwa rowerom. (wikipedia)

W mieście, które w zakresie komunikacji tak bardzo preferuje rowery, decyzja o zatrudnieniu kurierów rowerowych wydaje się naturalna. Potwierdza to radny miejski Filip Watteeuw, który przyznaje, że władze miasta są zachwycone faktem, że dyskonter przystosował się do logiki komunikacyjnej Gandawy, która jest “miastem rowerów”. – Tą inicjatywą Lidl pokazuje, jak ważna jest dla firmy zrównoważona gospodarka. Mam nadzieję, że pomysł Lidla będzie wzorem dla innych sieci detalicznych w naszym mieście – powiedział przedstawiciel samorządu Gandawy.

– Nasza inicjatywa ma pomóc mieszkańcom miasta oraz licznym studentom tutejszych uczelni zaoszczędzić czas, którego często brakuje coraz bardziej zabieganym konsumentom. Dlatego uruchomiliśmy sklep online z ofertą świeżej żywności, w którym ceny są takie same, jak w naszych placówkach stacjonarnych – powiedziała rzeczniczka belgijskiego Lidla Isabelle Colbrandt.

W ofercie e-sklepu Lidl Simpl jest nabiał, warzywa, owoce, ryby i mięso. Oferta obejmuje ponad 400 świeżych produktów. Serwis jest dostępny w promieniu niespełna 4 km od placówki zlokalizowanej w dzielnicy Sint-Niklaaskerk. Dostawy realizują kurierzy rowerowi firmy Cargo Velo.

Obecnie serwis Lidl Simpl jest w fazie testów, które potrwają do lutego 2019 r. Po tym okresie zapadnie decyzja, czy inicjatywę można rozszerzyć na inne miasta.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Bruggeling 24.01.2019

    Po Gandawie rowererem?Podziwiam za odwage,ilosc agresywnych kierowcow rowna sie niemal z iloscia w Antwerpii.Gandawa jest zdominowana przez Turkow i Marokanczykow a oni przepisy i sciezki rowerowe maja gdzies.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.