01.06.2018/15:47

Lidl przestanie sprzedawać w Holandii papierosy i inne wyroby tytoniowe. To początek nowego trendu?

Sieć Lidl zapowiedziała, że najpóźniej w 2022 r. przestanie sprzedawać papierosy i inne wyroby tytoniowe. Na razie decyzja ta dotyczy jedynie rynku holenderskiego, jednak niewykluczone, że na podobny krok zdecydują się także oddziały dyskontera z innych krajów.

Jak informuje "Lebensmittel Praxis", holenderski Lidl już w ubiegłym roku podjął kilka kroków mających się przyczynić do ograniczenia sprzedaży papierosów. Między innymi podjęto decyzję, by w sklepach sieci w tym kraju wyroby tytoniowe zostały umieszczone w strefach "poza zasięgiem wzroku" klientów.

Rzeczniczka prasowa Lidla w Holandii podkreśliła, że najnowszy ruch dyskontera to odpowiedź na trendy widoczne na rynku holenderskim - społeczeństwo stopniowo odwraca się od papierosów. - Nie chcemy przeciwdziałać temu trendowi, dlatego logicznym krokiem jest wycofanie papierosów ze sprzedaży - dodała przedstawicielka firmy.

Tym samym Lidl stał się pierwszą siecią supermarketów spożywczych w Holandii, która oficjalnie podjęła decyzję o rezygnacji ze sprzedaży papierosów. Należy jednak podkreślić, że wcześniej podobny krok zapowiedziały dwie sieci drogeryjne: Trekpleister i Kruidvat.

- To spory krok, który będzie miał duże znaczenie zarówno w kraju, jak i na świecie - komentuje decyzję Lidla przedstawiciel walczącej z uzależnieniami organizacji Verslavingskunde Nederland, cytowany przez portal nltimes.nl.

Na razie podobnego ruchu nie zamierzają czynić co najmniej dwaj z największych konkurentów Lidla w Holandii - sieci Jumbo oraz Albert Heijn. Ich przedstawiciele w rozmowie z NU.nl potwierdzili, że w sklepach pod tymi szyldami nadal będzie można kupować wyroby tytoniowe.

Serwis nltimes.nl przypomina, że w ubiegłym roku (były już) minister zdrowia Holandii Martin van Rijn zdecydował, że po 2020 r. supermarkety nie będą mogły umieszczać wyrobów tytoniowych w miejscach widocznych dla klientów. Wyjątki od tej zasady przewidziano jedynie dla sklepów specjalistycznych.

Lidl posiada w Holandii ok. 415 sklepów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.